Kilo Verebilmek İçin Şart! Kan Şekerini Düşürmek İçin Bu Besinleri Tüketin...

Kilo Verebilmek İçin Şart! Kan Şekerini Düşürmek İçin Bu Besinleri Tüketin...

Kan şekerini düşürerek hem daha zinde hissedebilirsiniz hem de kilo alımınızı kontrol altına alabilirsiniz. Bastıran açlık krizler dengesiz yemek yeme ya da diyabet hastalıklarının en büyük tetikleyicileri olan kan şekerine karşı alınacak en büyük önlem..

Daha rahat kilo verebilmek için kan şekerini dengeleme şart. Kan şekeri hızla yükselip hızla düştüğünde daha çabuk acıkıyor ve daha hızlı tatlı krizlerine giriyoruz. Peki kan şekeri nasıl dengelenir?

Pek çok araştırmanın sonucunda ortaya çıkan gerçek gösterdi ki bazı gıdaların vücutta kan şekerini düşüren etkisi var. Özellikle lifli gıdaların kan şekerini düşüren etkisi ortadadır. Bu nedenle brokoli, havuç ya da avokado gibi gıdaları tüketerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Fakat glisemik indeks tablosuna bakmadan kalori hesabı yapmayın çünkü aslında diyetinizi en çok etkileyecek olan etken glisemik indekstir.

Glisemik indeks önemli

Glisemik indeks, gıdaların tüketildiklerinde vücutta an şekerini nasıl arttırdığını göstermektedir. Hatta çok şaşırtan bir gerçek var ki, haşlanmış patates yemek isterseniz sakın püre haline getirmeyin. Hem sindirimi daha kolay olacak olan bu gıdanın parçalanmış yapısı daha kolay kana karışarak kan şekerini normal haşlanmış patatese göre daha hızlı yükseltecektir.

Egzersiz ve sağlıklı yaşam hedefi

Bunun dışında bildiğiniz gibi egzersiz gibi etmenler de kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur. Günlük olarak yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş bile çok büyük bir etki gösterecektir. Uykuyu doğru ve verimli bir şekilde almak da kan şekerine etki ederken kilo kontrolü de kan şekerin fayda sağlar. Yani kiloyu bir alıp bir vermek yerine ömür boyu sağlıklı bir hayat yaşamaya çalışmak daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Tarçın kan şekerine anında müdahale ediyor

Bazı baharat ve gıdalar da kan şekerine etki etmektedir. Özellikle tarçın bu konuda çok iyi. Şeker krizine girenlere yeşil elma üzerine tarçın öneriliyor çünkü çok hızlı bir şekilde kan şekerini dengeleyen tarçın tatlı ataklarını dindiriyor. Hatta yedikten sonra hızlıca kana karıştığında neden bu kadar tatlı diye söylenmişim diye düşünebilirsiniz bile...