Kilo Vermede Etkili Besin Olduğu İspatlandı! Her Gün Bir Tane Yiyince...

Kilo Vermede Etkili Besin Olduğu İspatlandı! Her Gün Bir Tane Yiyince...

Kilo vermek isteyenler gıda seçimlerinde dikkatli olmalı Özellikle meyvelerdeki şeker oranını dikkate alarak bazılarını listeye bile almamak gerekiyor. Araştırmalar sonucunda ise en fazla kilo vermeye yardımcı olan besin...

Diyet yapanların gün içerisinde tükettikleri meyvelere de dikkat etmeleri gerekiyor. Gereğinden fazla tüketilen meyveler kilo alımına yol açabilirken, diğer yandan kan şekerini fazla yükselten glisemik indeksi yüksek gıdalara da dikkat etmek gerekiyor. Kilo vermeye çalışırken neden olmuyor diye düşünüyorsanız bu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki en fazla kilo vermeye yardımcı olan herhangi bir gıda var mı? Aslında neredeyse tüm sağlıklı gıdalar buna bir yandan yardımcı olur ancak bizim yapmamız gereken şey ise gün içerisinde hesaplamalar yapmak. Diğer yandan gıdayı tüketmeden önce bir nevi "kullanım kılavuzunu" da okumak gerekiyor. Örneğin meyvelerin suyu sıkıldığında tüketilen şekerin meyve şekerinden çıkarak normal şekere dönüştüğünü bilmek gerekiyor. Tabi ki hiçbir yararı yok denemez ancak kilo verirken asıl amaç daha sağlıklı beslenmek ve şekerin kana karışma süresini uzatmak. Liflerden arınan bir gıda ise kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltecektir.

Tüketmeden önce dikkat

Bunun yanında kalorisi düşük ve yağ yaktırdığı bilinen en önemli besinlerden biri olan greyfurtu mide rahatsızlığı  ya da alerjisi olmayan kişilere doktorlar tavsiye ediyor. Bazı ilaçların da yapısı gereği greyfurt gibi asitli besinlerle tüketilmemesi gerekiyor bu nedenle düzenli kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka prosedürünü okuyun.

Diyete çok uygun

Greyfurtun zayıflamaya yardımcı olan etkisine değinecek olursak; yüzde doksan oranında su olan bu gıdada bol miktarda lif bulunur ve şeker oranı da gerçekten düşüktür. Boyutuna bakıldığında sadece bir greyfurtta altmış kalori olması ise ara öğün için greyfurtu cazip bir hale getiriyor.

Mucizevi etkileri var

Yüksek potasyum ve düşük tuz oranı olan greyfurtu dilerseniz muz yerine bile tüketebilirsiniz. İçerisindeki C vitamini ile güçlü bir antioksidan olan greyfurt, kan şekerini düşürmeye yardımcı olmakta, bir yandan da insülin direncini azaltmaktadır. Bununla beraber bağışıklık sistemini iyileştiren greyfurt, kas ve iskeleti korurken sinir sistemine de iyi gelerek depresyon ve stresi azaltır. Vücudu toksinlerden arındıran greyfurt, daha sağlıklı yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir.