Kilo Vermek İçin Metabolizmayı Hızlandıracak Öneriler

Kilo Vermek İçin Metabolizmayı Hızlandıracak Öneriler

Metabolizma hızlanmadan kilo vermek pek mümkün değil, bu sebeple metabolizmaya hız vermek şart... Kilo problemi yaşayanlar için metabolizmaya hız vererek kilo verme sürecini hızlandıracak öneriler.

Metabolizma genetikle de ilgilidir ancak yapılan bazı hatalarla beraber metabolizma yavaşlayabilir. Bu önerileri uyguladıktan sonra metabolizmanız hızlanarak kilo verme sürecinizi verimli geçirebilirsiniz.

Erkenden kalkın 

Metabolizma yavaş olduğu sürece kilo vermek de verilen kiloları sabit tutmak da çok zordur. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırmak için ilk olarak yemek yenen saatlere dikkat etmek gerek. Sabah erken saatte kahvaltı yapmak ve gece de en geç 20.00'ye kadar hatta mümkünse 18.00'de akşam yemeğini yemiş olmak gerekiyor. Çünkü gün içerisinde metabolizma hızında bir yavaşlama söz konusu olur. Sabahın ilk saatlerinde (07.00 ya da 08.00 gibi) kahvaltı yaparak metabolizmanızı erkenden çalıştırıp gün içerisinde daha enerjik olabilirsiniz. Tabi kahvaltıda tüketilenlerin de büyük bir payı olduğu unutulmamalı. Bunun yanında gece atıştırmalarına son verilmeli ve illa yenmesi gerekiyorsa o zaman mutlaka salatalık gibi az kalorili besinler tüketilmeli. 

Ana ve ara öğünleri atlamamak gerekiyor

Diğer yandan ara öğünleri atlamamak da büyük önem taşıyor. Ara öğünlerde ne yeneceğini bilmiyorsanız diyetisyenlerden bu konuda yardım yardım alabilirsiniz. Ancak genellikle fazla olmamak üzere biraz kuruyemiş, bir meyve gibi hafif gıdalar bir bardak bitki çayı ile tüketilerek hem metabolizmaya hız katar hem de aç kalmayı önleyerek kilo verme sürecini bir eziyet olmaktan çıkarır. Ancak ara öğünler, hatta ana öğünleri atlamak metabolizmayı yavaşlatan etmenlerden. Uzmanların ortaya koyduğuna göre ana öğünlerde atlama yapmak metabolizmayı yavaşlatır ve kilo vermeyi de zorlaştırır. Bu sayede az yemenin aslında kilo verme sürecinde abartılmaması gerektiği de kanıtlanmış oldu.

Protein tüketmeyi ihmal etmeyin

Protein alımı da büyük bir metabolizma gerekliliğidir. Kas inşa etmeye yardımcı olan proteinler vücutta çok daha zor işlenir. Bu sayede de karbonhidrat ve yağlara göre metabolizmayı daha fazla çalıştırır. Tabi yağ ile beraber kalori hesaplamasının da yapılması şarttır.

En Yeniler