Kilo Vermek İsteyenler Hangi Saatlerde Spor Yapmalı?

Kilo Vermek İsteyenler Hangi Saatlerde Spor Yapmalı?

Kilo vermek kolay bir süreç değil. Ancak bu ufak tefek noktalarla beraber zorlu süreç daha verimli geçirilebilir. Bu nedenle uzmanlar gün içerisinde yapılan egzersizin saatinin de önemli olduğunu vurguluyor.

Kilo vermek isteyenler bu noktaya mutlaka dikkat etmeli. Salgın ve yasaklamalar nedeni ile evde kalmak hareketsizliği ve "stres eating" denilen strese bağlı olarak yemek yeme bozukluklarının da yaygınlaşmasına neden oldu. Normal zamanlara göre daha az hareket etmek ancak daha fazla yemek yemek de kilo alışını hızlandırdı. Ancak kilo vermek imkansız olmadığı gibi bazı önemli noktalara dikkat edildiğinde verimli bir sonuç verebilir.

Sabahları yapılan egzersiz kilo vermeyi destekliyor

Bunların başında beslenme alışkanlıkları gelse de salgın nedeniyle hem psikolojik hem de fiziksel sağlığı güçlendirmek adına egzersiz yapmak önem taşıyor. Bunun için de uzmanlar akşam saatlerinde yapılan egzersizlerin performansı güçlendirdiğini dile getirirken kilo vermek isteyenlere ise sabahları tercih etmelerini öneriyor. 

Sabah saatlerinde kahvaltıdan öne yapılan egzersiz yağ yakmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle uyandıktan sonra yapılacak ilk iş yüz yıkamak sonrasında da egzersiz olmalı. Çok daha hareketli ve yüksek enerjili bir güne başlamak için sabah saatlerini tercih etmek bir yandan da evden çalışanlar için avantaj sağlayabilir. 

Evin içerisinde akla geldikçe hareket etmek gerekiyor

Gün içerisinde normal zamanlara göre kat be kat daha az hareket ediyoruz. Attığımız adım azalırken ayakta kaldığımız süre bile çok azaldığı için gün içerisinde hareket etmeyi hatırlamak önemli. Ev içerisinde yapılacak yürüyüşler ya da pilates gibi bazı sporları hayata dahil etmek hem esneklik hem de fiziksel aktiviteye fayda sağlayacaktır. Diğer yandan yoga gizi zorlayıcı meditasyonlarla bir yandan da zihinsel sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Bu egzersizleri sabah saatlerinde yapmak ise çok daha enerjik bir gün geçirmeyi sağlıyor. 

Uzmanlar kilo vermek isteyenler için bir yandan da kalorisi ve yağ oranı düşük sağlıklı beslenme programı le egzersizlerin desteklenmesi gerektiğine değiniyorlar. Buna göre ise vücuda alınan su oranı arttırılmalı, daha fazla sebze tüketilmeli ve üç beyazdan uzak durmalı.