Kimin Aklına Gelirdi Köfte - Pilav veya Patates Her birinde Zehir Riski Sakın Böyle Pişirmeyin!

Türk mutfağının sayısız yemek çeşitleri var ve bunların bir çoğu faydalı ancak onları zararlı hale getiren bir hata var. İster Pilav olsun ister patates isterse köfte.. Dikkat etmemiz gereken önemli bir detay var..

Kimin Aklına Gelirdi Köfte - Pilav veya Patates Her birinde Zehir Riski Sakın Böyle Pişirmeyin!
Yayınlanma Tarihi : 17 Haziran 2021 10:00

Beslenme programında sağlıklı olduğu sanılarak alınan bu besinler pişirme metoduyla zehre dönüşebiliyor. Yiyeceklerin hasta etme olasılığını düşürmek için ısıtma yöntemlerinizi değiştirin...
Yiyecekleri bu yöntemlerle pişirmek büyük tehlike barındırıyor. Kızartma gibi fazla ısı barındıran yöntemler nedeniyle besinlerde bulunan protein gibi toksik ileri glikasyona uğrama tehlikesi taşıyor. Yani bu besin değerleri bir değişime uğruyor ve çok fazla biriktiğinde vücutta çok büyük sorunlara yol açıyor. Uzmanlar ise bu yöntemler yerine daha sağlıklı pişirme yöntemlerine yönelme konusunda uyarılar yapıyor.

Glikasyon tehlikesi neredeyse tüm paketli gıdalarda...

Protein, yağ ile şeker ile karıştığında bir kimyasala dönüşüyor. Glikasyon denilen bu madde vücutta oksidan etkisi gösteriyor ve hem serbest radikallerin yayılmasına yol açarak vücudu hastalıklara açık bir hale getiriyor hem de inflamasyon olarak bilinen iltihaplanmaya sebep oluyor. İltihaplanma da bilindiği üzere vücutta gelişen neredeyse tüm rahatsızlıkların ana sebeplerinden biri olmaktadır ve vücudu iltihaplanmaya karşı korumak gerekiyor.

Bu nedenle yüksek oranda şeker ya da yağ barındıran etler ya da her çeşit yiyeceklerin fırında kızartma, ızgara, kavurma ve yağda kızartma gibi yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi bu tehlikeye neden olmaktadır. Altın sarısı olana kadar kızartılan patatesler, satın aldığımız hamburgerlerdeki köfteler ve neredeyse tüm paketli gıdalar buna dahil olmaktadır. Hatta bu nedenle fırınlanmış paketli besinler de çok masum sayılmıyor.

Doğala yönelmek ve her şeyi evde pişirmek gerekiyor

Glikasyona karşı savaşmak için ya dışarıdan bilindik ve güvenilir bir yerden doğal yiyecekler ve yemekler tüketmek ya da bu yiyecekleri evde yapmak gerekiyor. Örneğin evde ekmek pişirebilir ve ekmeğe buğday rüşeymi ekleyerek glikasyon son olarak adlandırılan maddeyi yüzde yetmiş oranında azaltabilirsiniz. Tavukta bulunan glikasyonu ise kaynatıldığı zaman yüzde seksen oranında gliskasyondan arınıyor.

Keki evde pişirmek ve daha sağlıklı malzemeler tercih etmek toksik ileri glikasyon son ürünleri çok daha az barındırdığı için daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede şeker ihtiyacı karşılanarak istenildiği gibi lezzetli besinler tüketilebilir. Ancak kararında olmalıdır...

Glikasyon tehlikesinden korunmak için bu önlemler alınabilir

Ancak glikasyon son ürünlerine karşı koruma sağlamak için tam olarak kapsamlı bir araştırma yapmak gerekiyor. Etkilerinden korunmak için hangi sebze, meyve ya da diğer besinlerde ileri glikasyon son olduğunu mutlaka öğrenip beslenme programı seçiminizi bunun bilincinde yapın. Yemek hazırlarken bir yandan da pişirme yöntemleri önem taşımaktadır. Isıyı daha az tutmak ve daha fazla su kullanmak çok fayda sağlayacaktır. Buharda pişirme, haşlama, kendi suyunda kısık ateşte pişirme gibi yollar her zaman en sağlıklısıdır. Glikasyon oluşumunu geciktiren domates suyu ya da sirke gibi besinlerden faydalanarak yemeğinize tat katın.

PİLAVI ISITMAYIN

Ve en önemli uyarı ise dünden kalan pilavın tekrar ısıtılmaması bu işlem  tüm besin değerini yok ettiği gibi gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu yüzden siz siz olun sakın pilavı yeniden ısıtmayın

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.