Kimliğini yenilemeyenlere kötü haber! Eski kimlikler artık orada geçerli olmayacak

Kimliğini yenilemeyenlere kötü haber! Eski kimlikler artık orada geçerli olmayacak

Eski kimlik kartlarını artık değiştirmenin vakti geldi. Bu karar ile eliniz kolunuz bağlanabilir. Güvenlik zafiyeti dendi, yasak kondu. Çok yakında ise yürürlüğe girecek. Fırsat bulduğunuz ilk anda hemen değiştirin.

Eski tip kimlik kartlarının oluşturduğu güvenlik zaafiyeti nedeniyle karar alındı, KKTC'ye çıkışlar kapatıldı. Alınan karar doğrultusunda 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren Kuzay Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapılacak girişlerde sadece yeni tip kimlik kartı geçerli olacak.

Eski tip kimlik kartlarını değiştirme vakti geldi

KKTC'ye giriş için artık eski tip kimlik kartları geçerli olmayacak. Sahteciliğinin kolaylıkla yapılabildiği eski tip kimlik kartları tehdit oluşturuyor. Bu nedenle yeni alınan bir karar doğrultusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne 30 Haziran 2021'den itibaren girişlerde eski tip kimlik kartı geçerli olmayacak.

Güvenlik amacı ile kısıt konacak

Yapılan açıklamaya göre eski tip nüfus cüzdanları 2017 senesinden itibaren sahteciliği kolaylıkla yapılabildiği gerekçesi ile tam olarak kaldırılmasa bile, yeni tip kartları çıkarılmıştı. Yeni tip kartların güvenlik özellikleri yüksek, taklidi güç ve biyometrik verilerle desteklenmiş özellikleri bulunuyor. ICAO standartlarına uygun olarak üretilen yeni tip kimlik kartları ise çok fazla sayıda vatandaşa dağıtıldı. 

Terör örgütleri bu yolu kullanıyor

Yapılan açıklamaya göre sınır kapılarından yapılan hem giriş hem de çıkışlarda eski tipli kimlik kartları büyük oranda güvenlik zafiyeti oluşturuyor. Başta terör olmak üzere pek çok tehdit barındıran bu durum üzerine karar alındı. Terör örgütleri gibi pek çok suç örgütü üyeleri sınır kapısından sahtecilik ile ürettiği eski tip kimlik kartı ile yurt dışına çıkış yapmaya çalıştıkları tespit edildiği açıklamalarda belirtildi. 

Geçişler sonlandırılacak

Yapılan açıklamada özellikle terör örgütü gibi oluşumların kullanması nedeniyle güvenlik önlemi olarak KKTC'ye girişlerde eski tip kimlik kartı geçerli olmayacak. Bu düzenleme ise 30Haziran 2021 tarihinde yani altı ay kadar sonrasında geçerli olacak.

 

İlgili Haberler