Kimliklerle ilgili yeni düzenleme devreye giriyor. Gördüğünüzde şaşırmayın

Kimliklerle ilgili yeni düzenleme devreye giriyor. Gördüğünüzde şaşırmayın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kimlik kartlarıyla ilgili yeni gelişmeyi açıkladı; “Hem güvenlik önlemlerini arttıracak hem de hazineye büyük gelir sağlayacak.”

Ankara, Dijital Arşiv Tanıtımı’nda gelişmeyi aktaran Bakan Soylu; yeni geliştirilen sistemle kimlik doğrulamak için sadece bir parmak izinin yeterli olacağını belirtti. Kimlik kartlarıyla ilgili yeni gelişmeleri aktaran Süleyman Soylu, geliştirilen projenin pilot uygulaması ocak ayında noterlerde başlatılacağını kaydetti.

Tek bir parmak izi yetecek

Gelişmenin pilot uygulaması öncelikle noterlerde başlayacağını kaydeden Bakan Soylu, işleyişi şu şekilde aktardı; Noterdeki görevliye ad ve soyad bilgisi verildikten sonra parmak izi için cihaza basılacak. Görevli, parmak izin alınan vatandaşın fotoğrafı ile kimlik bilgilerini bilgisayardan görüntüleyecek. Soylu; bu sayede dolandırıcılık, sahtecilik gibi faaliyetlerinin önüne geçileceğinin altını çizdi.

Güvenlik önlemleri artacak, hazine gelir elde edecek

İlk e-devlet projelerinden biri olan nüfus kayıtlarının elektronik havuza aktarıldığı MERNİS Projesi altyapısı kullanılarak geliştirilen elektronik doğrulama sistemini açıklayan Soylu şunları aktardı; “Kamu kurumları dâhil her kurumda ufak bir cihaz devletin yeni bir adım atmasına sebep oluyor. Bu sayede hazine ciddi gelirler elde ediyor.” Soylu, yapılacak uygulamanın hem devlet için bir gelir kapısı hem de güvenlikte yaşanan sıkıntılar için bir tedbir olacağının altını çizdi.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz