Kimse Dikkat Etmiyor Oysa Uyku Sonrası yapılan bu sabah alışkanlıkları tehlike saçıyor!

Kimse Dikkat Etmiyor Oysa Uyku Sonrası yapılan bu sabah alışkanlıkları tehlike saçıyor!

Uyku sonrası yapılan en büyük yanlışları sıraladık. Sağlığınızı olumsuz anlamda etkileyen bu tehlikelerden uzak durmanız gerekmektedir

Misler gibi bir uyku ardından sabah uyandığımızda yaptığımız bazı alışkanlıklar biz fark etmiyor olsak ta zamanla sağlığımıza zarar vermektedir.

Bir çok uzman bu konuda bizleri uyarmaktadır. Vereceğimiz bu bilgileri gözden geçirmenizde fayda  vardır. Eğer sizlerde burada anlatılan yanlışları yapıyorsanız büyük bir tehlikeye aslında davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

İşte sağlığınız açısından yapmamanız gereken sabah alışkanlıkları. Hem uzman görüşleri hem araştırmalardan derlenmiştir.

Sizlerde buradaki bilgileri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz...

Her sabah yataktan kalkar kalkmaz bedenimize ve sağlığımıza bilmeden zarar verebiliyoruz. Bu hatalar gün içinde kendimizi keyifsiz hissetmemize, daha yorgun olmamıza ve geceleri daha zor uyumamıza sebep oluyor. Şimdi bu hataları tek tek inceleyelim. 

Sabah kalkınca hemen spor yapmak Metabolizmayı çalıştırmak için uyandıktan 30 dakika sonra kahvaltı yapmak gerekiyor. Ancak sabah sporları yüzünden kahvaltı atlanıyor.

Böyle olunca, bütün gece aç kalan vücudumuz boşalan enerji depolarını doldurmak için daha çok karbonhidrata ihtiyaç duyuyor. 

Öneri Spordan önce zengin bir kahvaltı yapmak yerine bir avuç kuruyemiş veya yarım muz yiyebilirsiniz. Ayrıca vücudunuz gece boyunca susuz kalıyor bu yüzden mutlaka bir bardak su içmelisiniz.

Yataktan hızlı kalkmak Güne bir an önce başlayabilmek için bazen yataktan hızlıca kalkıyoruz. Bu hareket gece boyunca sertleşen sırt kaslarımızda fazla baskıya ve spazmlara sebep oluyor.

Hızlıca kalkma sonucunda bel ağrısı, disk kayması ya da kopması bile görülebiliyor. Uzun süre yattıktan sonra birden yataktan kalkınca damarlardaki kan, bacaklara hücum ettiğinden uyuşukluk hissedilebiliyor. Buna ortostatik hipotansiyon adı veriliyor. 

Öneri Uyandığınızda dizlerinizi sırayla karnınıza doğru çekin. Bu hareket kaslarınızın ısınmasını, aynı zamanda kanın vücudunuza yayılmasını sağlayacak. Böylece kendinizi daha dengeli hissedeceksiniz.

Öneri Kalkar kalkmaz hemen dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın. Çünkü ağzımız özellikle de dilimiz en çok toksin bulunduran bölgelerden.

Diş fırçalamadan su içmek Bütün gece ağzımızda toksinler birikiyor. Dişlerimizi fırçalamadan su içmek ya da başka bir şey yemek bu toksinlerin bağırsaklarımıza inmesine neden oluyor.

Alarmı ertelemek Sabahları alarm çaldığında, alarmı erteleyerek birkaç dakika daha uyumayı herkes istiyor. Ancak alarmı erteleyerek birkaç dakika daha uyumak vücudumuzun işleyişini bozuyor.

Bunun sonucunda geceleri uykuya dalmak daha zor bir hal alıyor. Uyku uzmanları alarm çaldığında ertelememeyi öneriyor. Öneri Alarmınız çaldıktan 10 ya da 20 dakika sonra değil, hemen yataktan kalkın.

Isı değişimlerini yok saymak Sabah yataktan çıktığımız için vücut ısımızla evin ısısının farklı olması gayet normal. Vücut ısımız her zaman evin ısısından daha yüksek olduğundan üzerimize bir şey almadan dolaşmak hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Öneri Sabah yataktan kalkarken sabahlık ya da hırka giyerek ısı değişimlerinden etkilenmenizi minimuma indirebilirsiniz.

Kendinize ayırdığınız zamanı öğleye ertelemek Sabahları zevkle yaptığımız bazı şeyleri, çalışma koşulları nedeniyle öğle yemeği saatine erteleyebiliyoruz. Minnesota Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre çalışanların pozitif ruh hali...

güne zevk aldıkları şeyleri yaparak başlamalarıyla doğrudan alakalı. Güne üzgün ve huysuz başlarsanız, gün içinde bu duygular daha çok artıyor. Güne zevk aldıkları şeyleri yaparak başlayanlar, iş arkadaşlarıyla daha olumlu iletişim kuruyorlar. 

Öneri Pozitif bir ruh halinde olmak için işe başlamadan önce kahvenizi için, ailenizle, arkadaşlarınızla konuşun ya da zevk aldığınız başka şeyler varsa, onları yapın.

Uyandıktan sonra perdeleri açmamak Perdeleri kapatmak uykuya dalmak için güzel, karanlık bir ortam sağlar ancak bu karanlık ortamın faydası sadece uyanana kadar sürer. Biyolojik saatimizin şaşmaması ve güne pozitif enerjiyle başlamamız için...

güneş ışığına ihtiyacımız var. Ayrıca araştırmacılara göre sabah ışınlarından yararlanmak kilomuzu kontrol etmemize de yardımcı oluyor. Öneri Gün ışığından yararlanmak için sabah kalktığınızda hemen perdelerinizi açın. 

SABAH KAHVALTISI UYARISI

Ve bir uyarı da çocuklarımız için. Eğer okula giden çocuklarınız varsa uzmanların bu uyarısına kulak vermelisiniz. Bugüne kadar kimse dikkat etmiyor ancak. Sabah çocuklarınız için uymanız gereken çok önemli kurallar var.

İsterseniz uzman görüşüyle o bilgileri de sizlerle paylaşalım..

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, velilere, “Çocukları kahvaltısız okula göndermeyin” uyarısında bulundu.


Bilgili, çocuklarını saatinde okula yetiştirme telaşına giren annelerin, çocuklarının beslenmesine de özen göstermesini istedi. Sağlıklı bir sabah kahvaltısı olmadan güne başlanmaması gerektiğini anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, “Çocuklar kahvaltı yapmazsa yorgunluk, dikkat dağınıklığı, baş ağrıları, algılamada yetersizlikler, isteksizlik ortaya çıkabilir. Uyku halinde dahi vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Akşam yemeğiyle sabah kahvaltısı arasında gece boyunca 12 saatlik süre geçer. Bu süre zarfından vücut neredeyse sağladığı enerjinin tümünü kullanır. Üstüne bir de sabah kahvaltı yapılmazsa beyin için yeterince enerji oluşmaz. Yapılan araştırmalar, sabah kahvaltısı yapan öğrencilerin okula devam ve okul başarılarının yapmayanlara kıyasla daha iyi olduğunu göstermiştir” diye belirtti.

NEDEN KAHVALTI ATLANIYOR?

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, kahvaltıların neden atlatıldığı konusunda şunları söyledi:

“Çocuk servise yetişecek, kahvaltıyı atlıyor. Anneler kıyamıyor 5 dakika daha uysun diye çocuğu geç kaldırıp, kahvaltıyı atlatıyor. Uyanır uyanmaz canı yemek istemiyor, kahvaltıyı atlıyor. Okulda açma, poğaça yemek daha cazip geliyor, kahvaltıyı atlıyor. Oysa çocuk kahvaltı yaparak vücudunun gün içerisinde enerjik olmasını sağlayacak yakıtını alıyor. Beynimizin enerji kaynağının karbonhidratlar olduğunu unutmayın, dolayısıyla güne başlarken yapılacak dengeli bir kahvaltı okul başarısını kesinlikle arttırır. Çocuklarınızı 15 dakika erken kaldırıp dengeli bir kahvaltı yapmasını sağlayın.”

KAHVALTIDA NELER OLSUN?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, kahvaltılarda 2 dilim tam buğday/çavdar/çok tahıllı ekmek, 1 tam ceviz veya 5-6 adet çiğ badem veya fındık, 1 dilim az yağlı beyaz peynir/süzme peynir/lor/keçi/dil/çeçil, 1 tam yumurta, 1 su bardağı elma-havuç suyu bulunmasını tavsiye etti. Son yıllarda çocukların kahvaltı tercihleri arasında tahıllı gevrekler büyük yer tuttuğunu anlatan Bilgili, “Ancak gevrek seçerken çok şekerli olmayan ve tam tahıllı gevreklerin tercih edilmesi gerekir. Çocuğun kahvaltı yapamadığı zamanlarda ise peynirli küçük bir sandviç hazırlanabilir” diye kaydetti.

"DENGELİ VE DOĞRU BESLENMEK ZİHİN PERFORMANSINI ARTTIRIR"

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, sağlıklı ve doğru beslenen çocuklarda zihin performanslarının daha iyi olduğunun yapılan çalışmalarla da kanıtlandığını anlatarak, “Çocuklara ara öğünlerde veya teneffüs aralarında abur cubur, bisküvi, çikolata yerine meyve, fındık, ceviz ve badem gibi hem vitamin hem de mineral içeren sağlıklı besinlerin yedirilmesi gerekir. Çocukların okul döneminde fiziksel aktiviteleri de yoğun olduğundan bu besinler onlar için doğru enerji kaynağı olacaktır” diye kaydetti.

BESLENME ÇANTASI İÇİN DOĞRU SEÇENEKLER

Saygılı, beslenme çantasında bulunması gereken doğru yiyecekler için de şunları ifade etti:

“Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sebzeli, mantarlı veya tavuklu sandviç, 1 Ayran, 2 tane kuru kayısı, peynirli tost veya sandviç, 1 ayran veya süt, ceviz+incir, peynirli veya ıspanaklı gözleme veya börek, elma-havuç suyu, ton balığı ve söğüşlerle hazırlanmış bir sandviç, taze hazırlanmış meyve suyu, kuru üzüm+fındık, çikolatalı krep, süt, meyve.”

Evet Uykudan Uyandıktan Sonra dikkat edilmesi gereken bir çok şeyi sizlerle paylaştık. Sizlerde bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşabilir onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz

İlgili Haberler