Kimse farkında değil ama Yapılan araştırmayla koronavirüsün etkilerini azalttığı ortaya çıktı!

Kimse farkında değil ama Yapılan araştırmayla koronavirüsün etkilerini azalttığı ortaya çıktı!

Koronavirüsle ilgili yapılan son araştırma şaşırtan bir gerçeği ortaya çıkardı! Herkes şaşırdı! Peki nedir o etkileri azaltan şey..

Koronavirüsün etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar sürüyor. Bir yandan ilaç çalışmaları diğer yandan aşı çalışmaları sürerken her geçen gün ortaya çıkan bilgiler şaşırtıyor

Çin'de başlayıp dünyayı etkisine alan salgınla ilgili ezber bozan bir araştırma yapıldı. Araştırmayla ilgili bilgiler ise şu şekilde oldu:

Uzmanların bu konuyla ilgili görüşleri merak ediliyor

Medicalpress'in haberine göre, İngiltere'de East Anglia Üniversitesinin yürüttüğü araştırma çerçevesinde, kan basıncını düşüren bir ilaç sınıfı ile Kovid-19 arasındaki ilişkiyi inceleyen ve 28 bin hastayı kapsayan 19 çalışmanın bulguları değerlendirildi. 

Uzmanlar, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACEi) ya da anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB) kullanan kişilerde Kovid-19'un ağır geçme ve virüsten ölme riskinin düştüğünü gözlemledi.

Üniversitenin Norwich Tıp Okulundan Dr. Vassilios Vassiliou, "Kardiyovasküler rahatsızlıkları bulunan hastaların, özellikle Kovid-19 enfeksiyonunu ağır geçirme riski altında olduğunu biliyoruz ancak salgının başında yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçların Kovid-19 hastalarında daha kötü sonuçlarla bağlantılı olabileceği yönünde endişeler mevcuttu. Bu ilaçların, Kovid-19'lu kişiler üzerindeki etkisini keşfetmek istedik." dedi.

Vassiliou, çalışmada ACEi/ARB ilaçlarını alan Kovid-19'lu yüksek tansiyon hastalarının, bu ilaçları almayanlarla kıyaslandığında kritik veya ölümcül bir sonuçla karşılaşma olasılıklarının daha düşük olduğunu saptadıklarını ifade etti.

Araştırmaya Norfolk ve Norwich Üniversite Hastanesinin de destek verdiği kaydedildi.

A.A

En Yeniler