• BIST 99.806
  • Altın 260,600
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 25 °C

Kırcalı, Bafra’da Yeni Sistemi Anlattı

Kırcalı, Bafra’da Yeni Sistemi Anlattı
AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, AK Parti Bafra Gençlik Kolları Başkanlığı'nın düzenlediği "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konferansında...

AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, AK Parti Bafra Gençlik Kolları Başkanlığı'nın düzenlediği "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konferansında Bafra'da vatandaşlarla buluştu.

Konferans Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunulması ile İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. AK Parti Bafra Gençlik Kolları Başkanı Adnan Günal'ın yaptığı açılış konuşmasından sonra AK Parti Bafra İlçe Başkanı Tuncay Yurduseven ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin birer konuşma yaptı.

Konuşmalardan sonra kürsüye gelen AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hakkında bilgilendirici açıklamalar yaptı. Kırcalı konuşmasının başında Almanya Hollanda ve bazı Avrupa ülkelerinin Türkçe yayın yaparak, gazeteler çıkartarak "Hayır" yönünde kampanya yaptıklarını ve Türk vatandaşlarının üzerine köpek saldıklarını ifade ederek bu davranışları şiddetle kınadı.

" "Meclis kapanıyor" diyorlar, bu çok çirkin bir yalandır"

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Orhan Kırcalı, "'Meclis kapanıyor" diyorlar. Bu çok çirkin bir yalandır. Milletimizin zekası ile alay etmektir. Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkıyor. Milletvekili seçilme yaşı 25'ten 18'e iniyor bu maddeler bile TBMM'nin kapanmadığının en açık delilidir. Hem bu maddelere itiraz ediyorlar hem de "Meclis kapanmaktadır" diyorlar. Bu yalan olduğu gibi aksine değişen diğer maddelerle Meclis güçlenmektedir. Bu değişikliklerle kanunları hükümet değil milletvekilleri teklif ediyor, kanun yapımında Meclis iradesi ön plana çıkmaktadır. Meclisin bilgi edinme ve denetim yolları korunuyor, meclis araştırması, genel görüşme, Meclis soruşturması ve yazılı soru yöntemleri geçerliliğini aynen sürdürüyor, yazılı soruya hükümet üyeleri tarafından 15 gün içinde cevap verilmesi anayasal hüküm haline getiriliyor, Meclis'te hazırlanıp kabul edilen kanunu Cumhurbaşkanının geri göndermesi durumunda da son söz Meclis'in oluyor. Meclis kanunu salt çoğunlukla aynen kabul edip tekrar gönderebiliyor. Güçlü meclis güçlü temsil imkanı sağlanıyor" dedi.

"Cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi çok kısıtlıdır ve Meclis iradesi öndedir"

Cumhurbaşkanının yeni sistem ile her kararnameyi çıkartamayacağını vurgulayan Kırcalı, "Bunlar vatandaşlarımızı yanıltmak için uydurulmuş darbe anayasasını savunanların görüşleridir. Vatandaşlarımız her şeyin farkında bir kez de bizden dinlemek istiyor. Biz de açık ve şeffaf olarak halkımızla paylaşıyoruz. Çünkü bizim halkımızdan saklayacak hiçbir şeyimiz yok. Biz ülkemiz ve milletimizin yararına olan bir değişiklik yaptık. Gerçek şudur: Temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle siyasi haklar ve ödevler konusunda Cumhurbaşkanı kararname çıkaramıyor. Anayasada kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda kararname çıkaramıyor. Kanunda açıkça düzenlenen konularda kararname çıkaramıyor. Kararname ile kanunlar çeliştiğinde, kanun hükümleri uygulanıyor. Meclisin aynı konuda kanun çıkarması durumunda kararname hükümsüz hale geliyor. Kararnameler Meclis'in ve Anayasa Mahkemesinin denetimine tabi oluyor. Cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi çok kısıtlıdır ve meclis iradesi öndedir. Tüm bu gerçekleri halkımızla paylaşıyoruz. Biz yalanlarla halkımızın karşısına gitmiyoruz" diye konuştu.

Kırcalı, Bafra’da Yeni Sistemi Anlattı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim