• BIST 110.477
  • Altın 275,459
  • Dolar 5,8011
  • Euro 6,4759
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 11 °C

Kırıkkale'de Engelliler İçin Yürüdüler

Kırıkkale'de Engelliler İçin Yürüdüler
10-16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle Kırıkkale'de engellilerin haklarına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle Kırıkkale'de engellilerin haklarına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Kırıkkale Valiliği, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşam Birimi tarafından düzenlenen yürüyüşe vatandaşlar katıldı. Kırıkkale Belediyesi önünden başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi.

Yürüyüş sonrası düzenlenen etkinlikte konuşan Vali M. İlker Haktankaçmaz, "Engellilerin sorunlarının çözümü öncelikle bilinç gerektiren bir şey. Çoğu durumda ben de bizzat görüyorum, örneğin engelliler için ayrılmış bir park yeri var. Bunu bilmesine rağmen park edenler var, örneğin bir engelli rampası var dikkat etmeden oraya aracını bırakıp geçenler var. Sonrasında o rampayı kullanacak engelli arkadaşımız çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Dolayısıyla ülkemizde esasında yaşadığımız engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunların büyük bir kısmı bu bilinç yetersizliğinden kaynaklanıyor" dedi.

"Engellilerin sorunları, bütün insanlığın sorunu"

Engelli vatandaşların yaşadıkları problemlerin, bütün insanlığı ilgilendirdiğine değinen Kırıkkale İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Hatice Uğurlu, "Engellilerin normal bir hayat sürmeleri sosyal hayata katılımlarının artırılması, yaşam standartlarının yükseltilerek toplumda hak ettikleri yeri almaları, aynı zamanda çağdaş toplum anlayışının da bir gereğidir. Engelli vatandaşlarımızın hakları bu hakların korunarak, toplumsal hayattan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan, engellenmeden yaşamaları anayasamız ve devletimizin teminatı altındadır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim