Kirlenmiş ayakkabılarınızı bu yöntemle kolayca beyazlatabilirsiniz

Kirlenmiş ayakkabılarınızı bu yöntemle kolayca beyazlatabilirsiniz

Havalar sıcakken sık sık tercih ettiğimiz lastik ayakkabıların beyaz kısımları çok çabuk kirlenir. İşte ayakkabıları yeni gibi yapabileceğiniz tarif...

Spor ayakkabılarının temiz tutulması hem görüntü hem de içinde oluşabilecek bakteri ve kötü kokuları önlemek için çok önemlidir. Çünkü spor ayakkabılarının içleri genellikle ter sebebiyle bakteriler çok hızlı bir şekilde ürer.

Spor ayakkabılarınızı temizlemenin yolları:

Malzemeler:

Sıvı bulaşık sabunu
Yumuşak kıllı fırça
Kağıt havlu

Karbonat

Uygulama
Spor ayakkabınızın bağçıklarını çıkarın ve bir torba içinde çamaşır makinası içinde yıkayın. Ardından kuruması için asın.


Yumuşak bir sabun, karbonat ve su ile solüsyon hazırlayın. (bunun için en sabun sıvı bulaşık sabunudur) Ayrıca, spor ayakkabı için tasarlanmış ticari temizleyici kullanmayın. Kullanacaksanız, mutlaka ayakkabınızın yapıldığı deriye veya kavuçuk'a uyumlu olup olmadığına kesin olarak emin olun.
Ayakkabınızın içini ve dışını hazırladığınız karışım ile fırça kullanarak iyice temizleyin. Ardından ayakkabınızı durulayın. Ayakkabınızda bulunacak aşırı nemi çekmesi için duruladığınız ayakkabıyı kağıt havlu ile kurulayın.

UYARI: "Yıkanabilir" olarak tasarlanmış ayakkabılar dışında spor ayakkabılarınızı kesinlikle çamaşır makinasında yıkamayın. Çamaşır makinasındaki ısı, ayakkabılarınızı kullanılamaz hale getirebilir.

Kuruladığınız ayakkabınızı kuruması için bekletirken yine kağıt havlu kullanın. Ayakkabınızın içine çok sıkı bir sekilde kağıt havlu topları koyun. Kağıt havlulular, hem ayakkabınızın nemini çekerek daha hızlı kurumasına, hem de kururken, ayakkabının formunu kaybetmemesini sağlar.

Ayakkabılarınız kuruduktan sonra üzerinde bulunan çizikler için kesinlikle ticari bir ayakkabı boyası kullanmayın. Çünkü ayakkabılar üzerinden farklı renkler bulunduğu için ayakkabınızı bozabilirsiniz.

Ayakkabılarınızın içindeki kokuları gidermek için içine karbonat serpebilirsiniz. Ayakkabı içindeki tüm kokuları karbonat alacaktır.

Spor ayakkabılarınıza nasıl bakmalısınız?


Spor ayakkabınızı yıkadıktan sonra iyice kuruması için zaman tanıyın. Ayakkabılarınızı her kullanımdan sonra mutkala iyice havalandırın. Eğer çok sık egzersiz yapıyorsanız, o zaman spor ayakkabınızdan iki çift almanızı öneriyoruz.


Ayakkabınızı giyerken yeni çorap giyin. Kesinlikle giydiğiniz ve yıkanmayan çorabı ikince kez spor yapmak için giymeyin.

Eğer spor ayakkabılarınız gerekçek çok kötü kokuyor ama yıkamak için vaktiniz yok ise o zaman size önerimiz şu olacak:

Spor ayakkabınızı bir torba içine koyun ve buzdolabının dondurucu bölümüne bir gece boyunca koyun. Soğuk, sıcaklık ve nem sebebiyle oluşan ve kötü kokuya neden olan bakterileri öldürecektir.

MYNET.COM

Malzemeler:

Beyaz renkli diş macunu
Sert kıllı fırça veya bulaşık teli

Yapılışı:

Diş macununu fırçanın üzerine sıkın. Beyaz ve lastikten olan kısımları bir müddet sert hareketlerle fırçalayın.

Bol soğuk su ile lastik kısımları iyice temizleyin. Temizlerken de ovmaya devam edin.

Ayakkabılarınızın yeni gibi olduğunu göreceksiniz.

Milliyet