Kırmızı Et alırken dikkat edin! At ve eşek eti nasıl anlaşılır! İşte İyi et almanın püf noktaları..

Kırmızı Et fiyatlarındaki artış sebebiyle piyasada dana eti yerine at ve eşek eti satılmaya başlandı. Peki siz bu eti nasıl ayıracağınızı biliyor musunuz? İşte et ayırma yöntemi ve güzel bir et tarifi...

Kırmızı Et alırken dikkat edin! At ve eşek eti nasıl anlaşılır! İşte İyi et almanın püf noktaları..
Yayınlanma Tarihi : 06 Nisan 2021 10:00

Son dönemde her şeyin fiyatına %100'ün üzerinde bir artış geldi. Piyasadaki bu artış tüketicinin cebini yakıyor ancak satıcı da üretici de bu fiyat pahalılığından memnun değil. Özellikle etten fazla kar etmek isteyen sahtekarlar her şeyde olduğu gibi ette de insanları kandırmanın bir yolunu buldu. Piyasada dana eti diye sıklıkla ya at ya da eşek eti satılmaya başlandı. Peki siz bu etleri birbirinden nasıl ayırabileceğinizi biliyor musunuz?

İnsanlar et tüketebilmek için bütçesine uygun olanı almaya çalışıyorlar ancak piyasa sahtekarları insanların yokluk halini fırsat biliyorlar. Denetimler de düzenli olmayınca iş başa düşüyor ve başınızın çaresine bakmak durumunda kalıyorsunuz.

Dana Etini Diğerlerinden Ayırma Yöntemi

  • Etin rengini karşılaştırma yöntemini deneyebilirsiniz.Dana eti kırmızı bir renkte iken at eti kırmızı renge sahip değildir. Ciğeri andıracak koyulukta bir renge sahiptir ya da koyu kahverengi bir renge sahip olduğu da söylenir.
  • At ve eşek eti binek hayvanlar oldukları için dana etine oranla daha sert ve lifli bir yapıdadır. Çiğnerken ağzınızda lastik çiğniyormuş gibi hissedersiniz.
  • At ve eşek eti ayrıca ekşi bir tada sahiptir.
  • At ve eşek etinin üstünde bulunan yağ tabakası sarı renkli iken dana etindeki daha beyaz renktedir.


Ağızda Dağılan Kavurma

Malzemeler:

  • Kavurma için 1 kg kuşbaşı et
  • 200 gram iç yağ
  • Tuz

Yapılışı:

200 gram iç yağını minik minik doğrayıp düdüklüye atın. Altını yakın ve yağını salarken içine kuşbaşı doğranmış etleri atıp şöyle bir çevirin. Zaten etin rengi hemen değişecektir. Sonra üstüne su ilave edip ağzını kapatın ve pişmeye bırakın. Düdüklü tencereye koydunuz eti sıklıkla kontrol edin çünkü et köpürür ve düdüklüyü tıkarsa sorun yaşayabilirsiniz. Eti bu şekilde 30 dk pişirin ve altını kapatın. Havasını salınca ağzını açın ve tuzunu yağını ekleyip kavurun. Lokum gibi et hazır.

Afiyet olsun..

İlgili Haberler