Kırmızı Et Pişirirken Dikkat Edilmeyen Tehlike! Tüm besin değerini ve...

Kırmızı Et Pişirirken Dikkat Edilmeyen Tehlike! Tüm besin değerini ve...

Kırmızı etin sayısız faydasının yanında sayısız da tehlikesi bulunmaktadır. Kırmızı eti pişirirken bunlara dikkat etmezseniz sağlığınız tehlikeye girebilir. Çok hassas olunması gereken kırmızı eti bu şekilde pişirmeyin!

Kırmızı et sanılan kadar masum bir gıda değil... İyi pişirilmediği sürece pek çok hastalığa yol açtığı bilinen kırmızı ete dikkat edin. İşte yanlış pişirildiğinde bakın kırmızı et nelere yol açıyor...

Her ne kadar kırmızı et faydalı olarak görülse de gereğinden fazla kırmızı et tüketimi o kadar kötü bir etkiye yola açıyor ki... Kolon kanserinden kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı bilinen kırmızı eti, beyaz yağlarından arındırarak yemek gerekmektedir. Bunun yanında iyi pişirilmesi gereken kırmızı et eğer çiğ kalırsa başta sarmonella olmak üzere pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Sarmonella virüsü çiğ yumurtada da bulunan ve bağırsaklara çok kötü etki eden bir rahatsızlıktır.

Hastalıklara dikkat

Şarbon riski geçmiş olsa da hala bazı kişilerde şarbon tespit edildiği bilinmektedir. Bu nedenle ilk adımda etin iyi pişirilmesinin yanında ete çıplak elle dokunmamak da büyük önem taşımaktadır. Eldiven takarak kırmızı eti kesmek daha iyi olacaktır.

Suya değdirmeyin

Bunun yanında eti kesinlikle yıkamayın. Et yıkanarak temizlenecek bir gıda değildir, bunun yerine dış kısmını iyi pişirme bakterileri öldürecektir. Ancak su tutmak hem yüzeydeki bakterileri çoğaltır hem de etrafa ister istemez et bakterisi saçar...

Eti alırken bunlara dikkat edin

Etin güvenilir bir kasaptan temin edilmesi önemlidir. Yerli besi ile beslenmiş hayvanların etini tüketmeye özen gösterin. Bunun için de güvenilir bir kasaba gidin ya da marketlerden aldığınız etlerin rengine ve kokusunu muhakkak kontrol edin. 

Ete dokunmanız gerekiyorsa ellerinizdeki yaraları mutlaka su geçirmez bir yardımcı ile kapayın. 

Yapılan en yaygın hata ise et kesilen tahtalar ile sebze kesilen tahtaları ayırmamaktır. Evinizde et için muhakkak ayrı bir doğrama tahtanız bulunsun. Bıçağı ise çok iyi bir şekilde temizleyin.

İlgili Haberler