Kırmızı Et Pişirirken Herkesin Düştüğü 6 Hata! Lokum gibi bir et için...

Kırmızı Et Pişirirken Herkesin Düştüğü 6 Hata! Lokum gibi bir et için...

Kırmızı et hem lezzeti hem de sağlığa olan faydası ile öne çıkmaktadır. Ancak çeşit çeşit türü olan kırmızı eti genel olarak pişirirken bu unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Eti kurutmamak için yapmamanız gereken altı yanlış!

Et pişirirken yapılan bu hatalar nedeniyle etler kupkuru ve lezzetsiz oluyor. Zaten ete lezzetini veren şey etin suyudur ve bu muhafaza edilemediğinde et içerisindeki su da kaybolarak kayış gibi bir kıvam alır. Bunun olmasını önlemek için ise bu noktalara dikkat edin!

Kesim şeklini bilin

İlk adımda etin hangi türünün nasıl kesildiğini öğrenmektir. Bunun için isterseniz internetten nasıl yapıldığını araştırabilirsiniz isterseniz de kasaptan yardım alabilirsiniz. Hatta yardım edeceği için işiniz çok daha kolaylaşacaktır.

Çözülmesini bekleyin

Diğer bir husus ise eti kullanmak için buzdolabından çıktığı gibi tavaya atılması. Buzdolabında donan etin iyi pişmesi için don vaziyetinden çıkması gerekiyor. Eğer direkt tavaya atarsanız pime süresini iyi ayarlayamazsınız.

Pişirme süresini ayarlayın

Az pişirmek de çok büyük bir hatadır. Kanlı etler içerisinde pek çok bakteri üreyeceği gibi bir yandan da sarmonella gibi pek çok hastalığı bulaştırma riskini taşımaktadır. Ancak eti fazla pişirmek de tadını bozacaktır. Hele ki bazıları kömür kıvamındaki eti yemeye çalışıyorlar ancak yanık yemek kansere yol açmaktadır.

Tencere iyi ısınsın

Eğer kavurma yapacaksanız etinizi sakın ola tencereyi tam kızdırmadan kavurmaları atmayın. Soğuk kalan ya da tam sıcaklığa ulaşmayan tencereler kavurmalarınızın kuruyup kalmalarına neden olacaktır.

Yağın yanmayan özellikte olması gerekiyor

Kızartma yapacağınız yağın özelliği de önemlidir. Zaten çok yağlı bir etse yapışmaz tava kullanmak daha doğru olacaktır. Ancak eğer yağ kullanmanız gerekiyorsa tercihinizi zeytinyağı ya da tereyağından yapmamalısınız. Çünkü bu yağlar hızlıca yandığı için hem eti mundar edecektir hem de sağlığa zararlı hale getirecektir.

Çevirip durmayın

Son olarak ise eti pişirirken sürekli olarak çevirmektir. Israrla çevirdiğiniz etler kuruyup kalırsa bu çok da şaşırılacak bir sonuç olmayacaktır. Bunun yanında etinizi çevirirken spatula ya da çift taraflı kıskaç ile delmeden çevirin. Delmek içerisindeki suyun dışarı çıkmasına neden olacaktır. 

İlgili Haberler