Kırmızı Pancar suyunun şaşırtan bir faydası daha çıktı. 1 Bardak içince o derdi geçiriyor

Kırmızı pancar suyunun vücut direncini artırıyor olması yapılan araştırmalarla kanıtlandı. İngiltere ilginç bir çalışmaya imza attı...

Kırmızı Pancar suyunun şaşırtan bir faydası daha çıktı. 1 Bardak içince o derdi geçiriyor
Yayınlanma Tarihi : 06 Nisan 2021 23:36

Koronavirüs sebebiyle vücut direncimizi artıracak her yiyecek ve içecekten medet umduğumuz şu günlerde bir araştırma da İngiltere'den geldi. Yapılan araştırmaya göre kırmızı pancar suyu içmek vücut direncini artırıyor. Tabi araştırma daha çok spor yapan kişileri ilgilendirse de kırmızı pancar suyunun vücuda ekstra bir enerji ve güç sağladığı yapılan deneyle kesinleşmiş durumda.

En Çok Sporcuları İlgilendiriyor

Buna göre egzersiz süresi de %16 oranında artabiliyor. Bu sebzede bol miktarda bulunan nitrat maddesi fazla oksijen ihtiyacını engelliyor; bu sayede spor yapmak daha az yorucu oluyor. Exeter Üniversitesi araştırmacıları nitratın, sporda dayanıklılık için düzenli egzersizden daha etkili olduğunu söylüyor. Bilim insanları bu buluşlarının kalp, solunum yolu ve metabolizma hastalıklarına yakalananlar ve atletler için önemli olduğuna inanıyor.

Araştırmacıları şaşırtan nokta ise, kırmızı pancar suyunun iyi geldiğini bilmeleri ancak direnci nasıl artırdığı hakkında bir bilgiye ulaşamamış olmaları. 

Yapılan araştırma ise şu şekilde;

Deney
Araştırma çok ufak bir gruba dayanıyor. Deney kapsamında 19-38 yaş arasındaki sekiz erkeğe altı gün boyunca, günde yarımşar litre organik kırmızı pancar suyu verildi. Bu süre sonunda deneklerden jimnastik salonunda bisiklete binmek gibi bazı egzersizleri yapmaları istendi. Daha sonra gruba altı gün boyunca aynı renkte, ancak kırmızı pancar olmayan bir meyve suyu verildi ve testler tekrarlandı.

Deneklerin kırmızı pancar suyu içtiklerinde çok daha hızlı oldukları görüldü. Araştırmacılar, kırmızı pancar suyunun direnci nasıl artırdığını henüz tam olarak çözemediklerini söylüyor. Ancak nitratın vücutta nitrik okside dönüşmesi ve bu nedenle egzersizde kullanılan oksijen miktarının azalmasıyla ilgili olduğu sanılıyor. Bedfordshire Üniversitesi'nden Spor Bilimi Profesörü John Brewer ise bu sonucu spor yapan insanlar adına heyecan verici bulduğunu, ancak sürecin iyice anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bundan önceki araştırmalarda da kırmızı pancar suyunun tansiyonu düşürdüğü kanıtlanmıştı.

BBC TÜRKÇE

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.