Kış Aylarının en sevileni Tarhana evde nasıl yapılır? Püf noktasıyla tarhana tarifi

Kış Aylarının en sevileni Tarhana evde nasıl yapılır? Püf noktasıyla tarhana tarifi

Kar bastırdı, tarhana çorbası hasreti damaklarda baş gösterdi. Hazır tarhananın ise ne bir tadı ne de faydası var... Bunun yerine evde çok kolay bir şekilde toz tarhana yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte tüm detayları ile evde tarhana tarifi!

Anadolu kokan çorba tarhanayı şehirde de ikamet ediyor olsanız aslında evinizde yapabilirsiniz. Biraz zahmet gerektirse de hiç zor bir iş değil.

Tarhana, hasta çorbası olarak da bilinir. Sebebi ise içerisindeki envai çeşit gıdanın sıcak sıcak içildiğinde verdiği şifa hissidir. İçi ısıtan bu mucize çorba gerçekten de hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak insanı iyileştiriyor. Hatta iyileştirmekle kalmıyor, hastalıklara karşı koruyor da. 

Biraz kırgınlık hissettiğiniz zaman kışın canınız ilk olarak tarhana çekiyorsa, o halde artık evde tarhana yapmanın vakti gelmiş demektir. İşte evde tarhana tarifi.

Un tarhana için gereken malzemeler ne?

Öncelikle tüm sebzelerden birer kilo gerekecek, yani bir kilo domates, kırmızı biber ve kuru soğanı manavdan ya da pazardan alalım. Organik olmasına dikkat edelim. Pişmemiş çiğ nohuttan ise yarım kilo kadar yeteri olacaktır. Bir kilo yoğurt ve beş kilo da un edinmemiz gerekiyor. Bunlara taze olacak şekilde yarım kilo maydanoz ve bir demet nane eklenecek. Üç yemek kaşığı kadar tuz da tuz oranı için ideal olur.

Evde tarhana nasıl yapılır?

Evde tarhana nasıl yapılır sorusunun cevabı bu yazıda! İlk olarak un halindeki tarhanamız için sebzelerimizi ve nane ile maydanozlarımızı iyice yıkayalım ve doğrayalım. Unutmayın, en iyi yıkama şekli sirkeye yatırmaktır. 

Koca bir tencere gerekecek, bu doğranan malzemelerin hepsini içine boşaltın. Ardından üstüne de bir litre su ekleyin. Haşladığınız nohutları da blender ya da artık hangi yöntemi kullanabilirseniz onunla birlikte ezin ve püre yapıp süzgeçten geçirin. Tüm malzemeleri harmanladıktan sonra da koca bir leğen alıyoruz. Artık yoğurma faslına geçtik.
Yoğurt ve tuzu bu aşamada ilave ediyoruz, sakın yoğurdu pişirmeye kalkmayın. Yoğurma esnasında malzemelerin iyice karıştığından emin oluyoruz. Çok fazla malzeme olduğu için biraz yorucu olabilir ancak sonucuna değecek.

Hamurumuz olduktan sonra üstünü iyice kapatıp bir hafta istirahate yatıralım. Ekşi olmasını istiyorsanız daha da uzun süre bekletebilirsiniz.

Püf noktası!

Bekletmeye aldıktan sonra işimiz bitmiyor! Sakın köşenize çekilmeyin. Tarhana zahmetli bir süreç ister. Bu nedenle bitene kadar sabah, öğle ve akşam günde üç kez kapağı açıp hamuru karıştırın. 

Hamur sulu kalırsa da üstüne mutlaka un ekleyin. Sulu olması zararınıza olur.

Bekleme süremiz bitince ne yapacağız?
Bir hafta, ekşi severler için daha uzun süre bittiğinde de hamuru bir yağlı kağıda sermemiz gerekiyor. Kuruyan hamuru da ufak ufak parçalayalım ki her yeri iyice kurusun. İyice toz haline gelince de bez torba ya da cam kavanozda saklayalım.

İlgili Haberler
En Yeniler