Kış hastalıklarından koruyan tek çorba o çıktı! Ustasından tarifi

Kış hastalıklarından koruyan tek çorba o çıktı! Ustasından tarifi

Havaların soğumasıyla beraber artan soğuk algınlığı ve grip vakalarına yakalanmamak için bu çorbayı mutlaka tüketin.

Türk Patent Marka Kurumu'nca coğrafi işaretli ürün olarak tescillenen ezogelin çorbası, kış aylarında en çok tüketilen ve besin değeri yüksek olan yemeklerden biri.

Her gün tüketilen çorba vücudu koruyarak bağışıklığı güçlü hale getirmeye yarıyor. Pandemi sürecinde hastalanarak bağışıklık sistemini düşürmek istemeyenlere ustasından püf noktalar...

Geçtiğimiz günlerde Oğuzeli Belediyesi yaptığı yazılı açıklamayla ezogelin çorbasının Türk Patent Marka Kurumunca tescillendiğini duyurmuştu. İHA'ya açıklamalarda bulunan ve 31 yıldır aşçılık yapan Harun Aksu, “Ezogelin çorbasının birçok faydası var. Özellikle soğuk kış günlerinde evimizde yaparak, güzel bir şekilde içmemiz gerekiyor.

Grip olduğumuzda, soğuk algınlığında birebir şifa oluyor. Son zamanlarda korona virüsle mücadele ediyoruz. Çorbamızla korona virüse karşı mücadele edebilir, virüsle savaşabiliriz. Ezogelin çorbası vücudumuzu dinç tutmada yararlıdır” dedi.

Ustasından Tarif

Şef Harun Aksu, “ Güzel bir ezogelin çorbası yapılması için kaliteli malzeme kullanılması gerekiyor. Öncelikle mercimeğimizi tertemiz yıkıyoruz.

Daha sonra mercimeği kaynayan su ile buluşturuyoruz. Yaklaşık 20 dakika mercimeğimizin açılmasını bekleyeceğiz. Mercimeğimiz açıldıktan sonra bulgur ve pirincimizi katacağız. Bunlarında açılmasını bekliyoruz.

Daha sonra güneş görmüş kaliteli salçalarımızdan katıyoruz domates ve biber salçası olmak üzere. 10 dakika boyunca güzel bir şekilde kaynatıyoruz. Çorbamız kıvamını alınca soğanımızı ve sarımsağımızı doğrayıp sade ve zeytinyağıyla buluşturup kavuruyoruz. Kavurduktan sonra çorbamızı üzerine ekliyoruz. Çorbamız hazır olmuş oluyor” ifadelerini kullandı.

Ulusalpost.com'da yer alan içerikler aktif link verilmeden kullanılamaz...