Kış Lastiği Hakkında Bazı Bilgiler

Kış Lastiği Hakkında Bazı Bilgiler

Bilindiği gibi ülkemizde kış ayları oldukça zor ve sert geçmektedir.

Özellikle kış aylarında ülke genelinde meydana gelen kazaların sayısı bir hayli fazladır. Bu kazaların başında sürücülerin dikkatsizliğinin yanı sıra araçlarındaki sistemlerin donanımsız olması gelmektedir. Sayısı oldukça fazla olan sürücüler aracında kış aylarında bulunması gereken kış lastiği ile ilgili yeterli bilgiye sahip değildir.  Kış lastiği şartları kötü olan kış mevsiminde zorlu şartlarda araçların daha iyi yol tutuşu sağlaması için gerekli olan bir araçtır.

Kış lastiğinin üretiminde bulunan kauçuk döşemeli malzemelerden dolayı hava sıcaklığı 7 derecenin altına inse dahi yol tutuşunu sağlar. Yol tutuş mekanizmasının güçlü olması sayesinde kış lastiği aracın yolda savrulmasını engeller. Bu sebepten dolayı kış aylarında mevsimine uygun lastik kullanmak çok gerekli bir durumdur. Kış lastiği yol tutuşu sayesinde birçok kazanın meydana gelmesini önler. Kış lastikleri ile kar lastiği bilgisi aynı şey değildir. Kış lastiği kullanmak için karın yağmasını beklemek oldukça yanlıştır. Bu nedenle hava sıcaklıkları 7 veya 7 derecenin altında seyreden yerlerde kış lastiği kullanımı zorunludur. Bu durum artık yasalar çerçevesinde Trafik Kontrol Şubeleri tarafında düzenli olarak da kontrol edilmektedir. Kış lastiklerinin 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında kullanılması zorunludur.

1 Aralık’tan sonra kış lastiklerini taktırmayan ve yaz lastiği kullanan sürücülere ciddi oranda cezalar uygulanmaktadır. Bu cezalar 500 TL olarak belirlense de bulunulan ile göre bu miktar artabilmektedir. Bu sebeple araçların periyodik olarak bakımı yapılırken kış lastiğinin her bir tekere takılmasından emin olunmalıdır. Lastikler aracın 4 tekerine de doğru ve dikkatli bir şekilde takılmalıdır. Bu lastiklerin doğru bir şekilde anlaşılması için lastiğin üzerinde kar tanesini belirten bir işaret olmalıdır. Bu işaret lastiğin kış lastiği olduğunu gösterir. Bu şekilde denetimde anlaşılan lastik sayesinde hem kazalardan hem de cezalardan korunmuş olursunuz.

Lastik satışı ve sonrasında ücretsiz kargo ve montaj sağlayan http://www.lastikcim.com.tr deki fiyatları incelemeden kış lastiği almayın.