Kış mevsiminde yenildiğinde. Bağışıklık Sistemini Güçlendirip çelik gibi yapan meyveler

Kış aylarına girmemizle birlikte vücut direncimizi güçlü tutmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bazı ek gıdalara ihtiyaç duyarız.

Kış mevsiminde yenildiğinde. Bağışıklık Sistemini Güçlendirip çelik gibi yapan meyveler
Yayınlanma Tarihi : 23 Kasım 2020 18:31

Bu ek gıdalar sayesinde kendimi koruyabiliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlü olmasına yardımcı meyvelerden en önemlilerinizi sizler için sıraladık.

Öncelikle kış ayında çıkan ve yetişen tüm meyveler bizlere çeşitli vitamin ve enerji sağlayabilir. Ama bunları ne miktarda tüketeceğimizde önemlidir.

Ulusalpost'un haberine göre : Koronavirüs ve diğer mevsimsel hastalıklara yakalanmamak için meyveler tüketerek kendimizi daha çok korumalıyız.

Uzmanlar günde 2 porsiyon meyvenin yeteceğini söylemektedir.

Mandalina

Kış aylarının olmazsa olmazı diyebiliriz. Soğuk günlerde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmasına yarar. İçerisinde bol bol C vitamini bulundurur. C vitamini beyaz kan hücrelerini arttırır ve enfeksiyonlara karşı savaş açar.

Portakal

Bir diğer C vitamini deposu ise portakaldır. Portakalı hem yiyebilir hem de suyunu içebiliriz. Eğer meyve tüketmeyi sevmiyor isek kahvaltılarda sıkma portakal suyu içerek C vitamini takviyesi yapabiliriz.

Kivi

İçerisinde yüksek miktarda  antioksidan bulundurur. Böylelikle savunma sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Nar

Nar meyvesi hem yenilebilir hem de içilebilir. İçerinde bol miktarda antioksidan bulundurur.  Hastalıklara karşı bizi korur. Bağışıklık sistemimizi oldukça güçlendirir.

Ayva

Yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok faydalı bir meyvedir. Ama en önemli özelliği bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmesidir.

Yaban Mersini

Enfeksiyonlara karşı bire birdir.

Kalbi ve beyni korur. Bizi hastalıklardan uzak tutar ve hızlı iyileşmemizi sağlar.

Ulusalpost.com - Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.. 

İlgili Haberler