Kışın Aşırı Terleyen Ayaklar İçin Doğal Çözüm! Ezip Suyunu Ayaklara Sürünce Tamamen

Kışın Aşırı Terleyen Ayaklar İçin Doğal Çözüm! Ezip Suyunu Ayaklara Sürünce Tamamen

Ayaklardaki terleme sorunu hafife alınmamalıdır. Özellikle kışın su geçirmeyen botlar giydiğimiz için çok daha fazla terleyen ayaklara çözüm bulmak istiyorsanız bu yöntemi deneyin. Suyunu çıkarıp ayaklara sürünce...

Ayaklarımızda cildimizin geri kalanından çok daha fazla ter bezi bulunur. Eğer aşırı bir terleme söz konusuysa bu ya havasız kaldığına ya da bazı sorunlara işaret edebilir. Eğer sorun hormonal bir nedenden kaynaklanıyorsa ve kendinizde yolunda gitmeyen başka bir şeyler keşfettiyseniz mutlaka bir doktora görünün. Çünkü aşırı kilo alımı, diyabet, akciğer rahatsızlıkları, kalp hastalıkları, menopoz, ilaç kullanımı gibi sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. 

Bu bir hastalık olabilir

Ayaklarda fazla terleme dikkate alınmazsa zamanla mantara neden olabilir. "Hiperhidrozis" olarak adlandırılan aşırı terleme durumu bir hastalıktır ve tedavisi için mutlaka doktora görünmek gerekir.

Durumun etkilerini azaltmak için de bazı önlemler alınabilir. Öncelikle ayak temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Sadece yıkayarak değil, iyice parmak ve tırnak aralarına kadar derinlemesine temizleyerek aynı şekilde kurutmak gerekiyor.  Hele ki mantar geçmişiniz varsa tırnak ve parmak aralarına çok dikkat edin.

Elma sirkesi bakterilerle savaşıyor

Ayakların düzenli olarak temizliğini sağlarken tuz ile ovmayı da ihmal etmeyin. Arada bir elma sirkesi ile ayak banyosu yapmak da aslında hem terlemeye hem de kokuya karşı etkili olacaktır. Elma sirkesi hem bakterileri öldürmekte hem de bu sayede koku ile savaş vermektedir. 

Domates anında etki ediyor

Ancak ayak terlemesi için o besin daha çok öneriliyor. Bir adet domatesi ezerek suyunu çıkarın. Eğer bir alerjiniz varsa bu yöntemi uygulamayın sakın. Ayaklarınıza sürdüğünüz domates suyu biraz acıtabilir. On dakika kadar beklettiğiniz domates suyunu ayağınızdan ılık su ile çıkarın. 

Patates de aynı etkiye sahip

Eğer domatesi kullanmak istemiyorsanız aynı şekilde patates de kullanabilirsiniz. Patatesi rendeleyerek çıkan suyu ayaklarınıza uygulayıp masaj yapın. Patatesteki enzimler de ayakta var olan terlemeye çözüm olacaktır.

Ayaklarınız sürekli terliyorsa yanınızda yedek bir pamuklu çorap taşımayı ihmal etmeyin. Fırsat buldukça ayaklarınızı havalandırın.