Kışın Cildi Koruma Yöntemleri! Kış Aylarında Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın Cildi Koruma Yöntemleri! Kış Aylarında Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında soğuktan sıcağa, sıcaktan soğuğa sürekli geçiş olduğundan dolayı cilt de bu geçişlerden etkilenerek kuruyup yıpranabilir. Kışın cildin nem dengesini korumak içinse farklı bir bakım rutini gerekiyor...

Kış ayları hem saçlar hem de cilt için büyük bir yıpranma sebebi... Sürekli soğuk havaya maruz kalmak cildi kurutup soyduğu için normal zamanlarda yapılan rutin bakım yetmemeye başlar. Kuru cilt ise gerekli müdahale yapılmazsa kötü sonuçlar doğurarak hem can yakabilir hem de istenmeyen görüntülere yol açabilir.

Maske kullanımına dikkat

Özellikle yüz bakımı bu nedenle çok daha önemlidir. Kışın artık maskeleri taktığımız için yüzümüz bir nebze kapansa bile hala büyük tehdit altında. Hele ki sürekli maske altında terleyen cilt, pek çok insanın yüzünde büyük sivilceler oluşmasına yol açtı. Bu nedenle kışın cildi korumak için ilk atılacak adım soğuk hava geçişlerinde cildi aynı ısıda tutmaya çalışarak korumak ve cerrahi maske kullanımlarından da maske terlediğinde muhakkak hemen değiştirmek.

Nemi korumak için çaba sarf edin

Diğer bir konu ise cildin nem dengesini korumak. Yüzü yağlı olanlar bile kışın büyük kuruma sıkıntıları çekebilir. Özellikle ellerde kendini gösteren kuruluk sorununa bir de sürekli el yıkama ve dezenfektan sıkma zorunluluğu gelince elleri korumak iyice zorlaştı. Bu nedenle gece yatmadan önce bazı doğal el maskelerini uygulamakta yarar var. Elinize normal nemlendiricidense onarıcı nitelikli yağlar sürebilirsiniz. Zeytinyağı bunlardan biridir. Sürdükten sonra çarşaf ya da nevresimlere bulaşmaması için de poşet gibi bir şey yardımı ile ellerinizi kapatarak bir yandan da daha fazla nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Peeling aksatılmamalı

Kışın da özellikle yüzde bazı soyulmalar meydana geldiği için hem su tüketimine dikkat etmek hem de bu soyulan deriyi vücuttan uzaklaştırmak gerekiyor. Cilt tipinize uygun olarak, sizi yıpratmayacak peelingleri aksatmadan uygulamaya çalışın. Ancak peeling sonrası cildinizi iyi bir şekilde dinlendirmeye de önem verin. Yoksa kötü sonuçlar doğabilir.

İlgili Haberler