Kışın cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Kış ayının gelmesi ile birlikte değişen hava şartları cildimizi etkilemektedir. Bazen rüzgâr, bazen ısınmak için kullandığımız ısıtıcılar cildimizi kurutur ve yıpranmasına neden olurlar.

Kışın cilt bakımı nasıl yapılmalı?
Yayınlanma Tarihi : 24 Kasım 2020 20:59

Cildimizi bu zararlardan nasıl koruyabiliriz? Nelere dikkat etmeliyiz?

   Kışın gelmesiyle beraber soğuk ve sert rüzgâr cildimizin kurumasına neden olur. Cildin kuruması sonrasında cilt yağ kaybeder, ciltte hassasiyet başlar, çatlar, pullanmalar görülür yani cilt artık kendini dış etkenlere karşı koruyamaz hale gelir. Ulusalpost'un haberine göre : Eğer cildinizde buna benzer problemler varsa hemen acil duruma geçmelisiniz. Aksi takdirde cildiniz elastikiyetini kaybederek erken yaşlanmaya başlayacaktır.

Peki, neler yapmalıyız? Cildimizi nasıl korumalıyız?

    Belli bir süre cilt bakımı ihmal edilirse ve hatta kış aylarında önem verilmezse kırışıklıklar, sarkmalar, cilt lekeleri, ciltte çatlama ve pullanma, akne oluşumu, yağ bezi hastalıkları gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli kurallara bakalım:

  Cilt kurumasını engellemek için nemlendirici kremler, nemlendirici özelliği olan sabunlar kullanılmalıdır. Kullanmak istediğiniz ürünlerin bitkisel, orijinal ürünler olmalarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca ürünlerin anti alerjik olmasına da dikkat edin.

     Kış aylarında cilt tipinize uygun bitkisel maskeler uygulayarak derinin ölü tabakadan arınmasını sağlayabilirsiniz. Ayda bir kez profesyonel cilt bakımı yaptırarak cildinizi şımartabilirsiniz.

    Kuru olan ciltler için temizleyici losyon kullanabilirsiniz. Tonik kullanımında ise kesinlikle alkol içermeyen tonikler tercih edilmelidir.

    Yağlı bir cilde sahipseniz cildiniz soğuğa karşı daha fazla dayanıklıdır. Yağlı ciltler nem dengesini sağlamakta biraz zorlanırlar bu nedenle yağlı ciltlere uygun olan nemlendiriciler özellikle yatmadan önce kullanılmalıdır.

      Soğuk ve rüzgârın da etkisiyle birlikte cildinizde pul pul dökülmeler meydana gelecektir. Pullanmayı makyaj yaparak kapatmaya çalışırsanız daha da kötü bir sonuç alacaksınız çünkü kullandığınız makyaj malzemeleriniz bu pullanmaları kapatmaya yetmeyecektir. Peki, bu pullanmaları nasıl giderebiliriz diyorsanız tabii ki de peeling yaparak. Haftada bir kez cildinize peeling yapmanız ve sonrasında vitamin içerikli bir nemlendirici krem uygulamanız cildinizin beslenmesine yardımcı olacaktır.

    Kış aylarında cilt bakımı için beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Öncelikle omega 3 desteği alınmalıdır. Kış meyveleri ve sebzeleri ile birlikte cilt bakımının etkilerini arttırmış olursunuz.

Kışın cilt bakımı yaparken özellikle banyo sonrasında cilt koruyucu losyon kullanmalısınız.

ULUSALPOST.COM AKTİF LİNK VERMEDEN ALINTI YAPILAMAZ... 

İlgili Haberler