Kışın cilt kuruluğunu ortadan kaldıran 12 tavsiye Cildi adeta yeniliyen güzellik sırları..

Kışın cilt kuruluğunu ortadan kaldıran 12 tavsiye Cildi adeta yeniliyen güzellik sırları..

Kışın kuruyan cildi korumak için dikkat edilecek on iki madde! Kışın acı çektiren ve onarılması zor olan cilt koruluğundan korunmak için bunları es geçmeyin. On iki altın değerindeki tavsiye cilt kuruluğuna karşı savaşmaya yetecek.

Kışın hem havanın kuruması hem de evdeki ısıtıcılar nedeniyle odalardaki nemin azalması ile cilt kuruluğu baş gösteren bir durum olarak herkesi rahatsız ediyor. Özellikle salgın günlerinde de sürekli el yıkamak, kolonya ve dezenfektan gibi ürünler ile elleri çatlatmak ve dayanılmaz acılara maruz kalmak işten bile değil. 

Duş almak kurutuyor

Bunlara maruz kalmamak ve kışı acı çekmeden geçirmek için on iki kurala dikkat ederek cildinize en büyük iyiliği yapacaksınız. İlk olarak dikkat etmeniz gereken şey, duş sıklığını ayarlamak olmalı. Çok fazla su altında kalmak cildi kurutur bu nedenle en fazla on dakika duşta kalmaya özen gösterin ve elinizden geldiğince duşu erteleyin. Aslında haftada üç ya da dört kez duşa girmek yeterli olacaktır.

Oda sıcaklığı ve nem oranına da dikkat etmek önemlidir. Odadaki sıcaklığın 21 ila 25 olması yeterli olacaktır. Bunun yanında duş sırasında kese yapmak cilde ciddi hasar verebilir. Bu nedenle kışın keseyi pek tercih etmemek gerekiyor.

Nemlendiricileri ise duştan çıktıktan sonra beş dakika içinde sürün. Bu sayede açılan gözenekler çok daha kolay bir şekilde nemi emecektir. Cilt hafif ıslakken nemlendirici daha etkili olur.

Güneş kremi sürün!

Kışın güneş yok diye güneş kremi sürmemezlik etmeyin, güneş gerçekten olmasaydı hava karanlık olurdu. Güneş ışınlarından korunmak için güneş kremini aksatmayın.

Bunun yanında soğuğa çıkarken mutlaka bere, kaşkol ya da eldiven gibi ısı koruyucuları takın. Ani ısı değişimi cildi anında çatlatacak ancak tamiri uzun sürecektir.

Peeling ve yüz kesesi gibi cilde zarar verebilecek bakımları yaz mevsimine erteleyin. Bunun yerine nem maskelerini deneyebilirsiniz. Dudak koruyucu ürünler kullanmak da mühimdir çünkü en çabuk kuruyan ve en çok acıtan kuruluk dudak kuruluğudur.

El yıkamayın deseler de sakın bu hataya düşmeyin!

Ellerinizi günde beş kere yıkamanız yeterli dense de buna kesinlikle aldırış etmeyin. Koronavirüs tehlikesi şakaya gelmeyecek kadar büyük. Yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamalarına göre günlük ölüm sayıları 100 bine kadar ulaşabilir. Bu nedenle elinizi kurutacak bile olsa el yıkama, kolonya ve dezenfektanlarınızı yine bol bol kullanın. Ancak bunların ardından kreminizi de sürün ve mümkünse dışarıda eldivenle gezin. 

Kullanılacak ürünler...

A, C ve E vitamini içeren ürünler kullanmaya özen gösterin. Kışın cilde bu vitaminler gerekecektir. Bunları besinlerden de alabilirsiniz.

Yüzünüz için kullandığınız ürünler ile vücudunuz için olanları ayırın. Ne de olsa sabun diyerek yüzünüze el sabunu sürmeyin. Çünkü eldeki deri ile yüzdeki deri aynı kalınlıkta ve dayanıklılıkta değildir. 

Bunun yanında kıyafetler de önemlidir. Terletecek kıyafetlerdense rahat pamukluları tercih edin ki cilt tahriş olmasın. Kalın bir kıyafettense cildin nefes almasını saplayacak iki ince kıyafeti üst üste giymek daha iyi hissettirecektir.