Kışın severek içtiğimiz bitki çaylarıyla ilgili hayati uyarı. Bu tehlikeyi görmezden geliyoruz

Kışın severek içtiğimiz bitki çaylarıyla ilgili hayati uyarı. Bu tehlikeyi görmezden geliyoruz

Bitki çayları içerken dikkatli olun. İçeriğini bilmediğiniz şifalı diye satılan bu karışımlar sağlığınıza zarar verebilir.

Kış mevsiminde vücut ısımızı korumak adına sıklıkla bitki çayı tüketiyoruz ancak dikkat etmemiz gereken bir şey var. Bitki nasılsa ottur ve istenildiği kadar tüketilebilir algısı oldukça yanlış. 

İşin Uzmanından Alın!

Koronavirüs yüzünden insanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için, bitki çaylarına talep artırdılar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum var. Öncelikle alınan bitki çaylarının işin uzmanından alınması gerekiyor ki alınan bitkinin doğru olduğundan emin olunabilsin. Etrafınızda alacabileceğiniz işin uzmanı kişiler yoksa eğer etiketli ve paketli ürünler almaya özen gösterin. Çünkü açıkta satılan bitkilerin içine işe yaramayan farklı bitkiler katılabilir ve fayda sağlamak isterken hiç faydası olmayan hatta tüketildiğinde size zarar verecek bitkiler bulunabilir.

Her Papatyanın Çayı Demlenmiyor

Rahatlatıcı etkisiyle bilinen papatya çayı açıkta alınıp tüketiliyorsa hata yapıyor olabilirsiniz. Çünkü her papatyanın çayı demlenmiyor bazı papatyalar böcek öldürücü olarak biliniyor ve zehirlenmelere yol açabiliyor.

Her bitkinin faydası ve içindeki etken maddenin hangi koşullarda çözünüp fayda sağlayacağı ancak işin uzmanı tarafından önerilebilir. Bilgisi olmayan insanlardan alınan çaylarınızı yanlış demliyor da olabilirsiniz. 

Kış çaylarındaki bitkilerin etken maddeleri iyi bilinmeli

Son dönemlerde özellikle birkaç farklı bitkinin karıştırılarak içilen çaylar, istediğiniz etkiyi göstermeyebilir. Her bitkinin içindeki etken farklıdır ve birbirini etkileyebilir. Aynı ilaçlarda olduğu gibi bitkilerde de etken maddeler birbirini etkileyebilir ve birlikte tüketilmesinin hiçbir faydası olmayabilir. Bitkiler ancak birbiri ile uyumlu ve benzer etkilere sahipse karıştırıp içebilirsiniz. tabi burada benzer maddeleri taşıyor şifa bulacağım diye demlik demlik değil kararında tüketmek önemli! Günde 2-3 bardaktan fazla tüketmemeye özen gösteriniz.

Kilo Eriten Mucizevi Bitki yok!

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise bitkilerin birbirine katılarak bir karışım hazırlanması ve bu karışımın kilo verdirici etkiye sahip olduğu düşüncesi ile çok fazla tüketilmemesi gerekiyor. Çünkü beslenmenize dikkat etmezseniz, spor yapmazsanız sadece bitkileri karıştırarak yağ yakmanız ve kilo vermeniz mümkün değil. Bu sebeple ayda 4-5 kilo verdiren mucizevi diye adlandırılan karışımları içeriğini bilmeden tüketmekten kaçının.