Deneyen Faydasını Görüyor Ayaklarınızı Sirkeli Suda Bekletirseniz Hemen Geçiyor

Sirke doğamızdaki en faydalı besinlerden biri. Ancak sirkeyi bir güzellik formülü olarak kullanmakta mümkün. Özellikle sirkeli suda ayakları bekletmek büyük bir sorunu ortadan kaldırıyor.

Deneyen Faydasını Görüyor Ayaklarınızı Sirkeli Suda Bekletirseniz Hemen Geçiyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Nisan 2022 20:28

Posta gazetesinde yayınlanan bir haberde ayakları sirkeli suda bekletmenin şaşırtıcı faydalarına yer verildi. Ayaklarınızla ile ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız size basit bir çözüm önerimiz var. Ayaklarınızı sirkeli su içinde bekleterek birçok sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Ayakları sirkeli suda bekletmenin faydaları neler, nasıl yapılır sizler için hazırladık.

Sirke, doğal bir antibakteriyel ve antiseptiktir. Sadece yemeklerde değil, aynı zamanda kişisel bakım ürünü olarak da kullanılabilir. Özellikle yağlı ve karma cilt tipine sahip kişiler, kişisel bakım rutinlerinde sirkeyi eksik etmez. Cildi fazla yağdan arındırır, kepek sorununu ortadan kaldırır, ayrıca antibakteriyel yapısı sayesinden doğal bir koltuk altı temizleyici görevi de görür. Ancak sirkenin faydaları bu kadarla sınır değil. 

Sirke, sadece cilt ve vücut için değil, ayak bakımı içinde kullanılır. Peki sirke hangi ayak problemlerine iyi gelir? hep birlikte bakalım.

Ayak Bakımında Sirkenin Faydaları

Mantar

Sirke, ayaklarda en sık görülen sağlık problemlerinin başında gelen mantar için iyi bir temizleyicidir. Sirkenin asidik yapısı, mantarı ve mantarın sebep olduğu cilt tonu eşitsizliğini ortadan kaldırır.

Ölü Hücreler

Ayaklardaki ölü hücreler ve dış faktörlere bağlı olarak birçok rahatsızlığa neden olur. Günlük 15-20 dakika ılık sirkeli suda ayaklarınızı bekleterek ve masaj yaparak ölü hücrelerden arınabilirsiniz.

Siğil

Siğil, estetik olmayan bir görünüme ve ağrıya neden olan ayak sorunlarından biridir. Ayaklarınızı sirkeli suda bekleterek veya pamuk yardımıyla tampon yaparak siğilden kurtulabilirsiniz.

Nasır

Nasır da siğil gibi estetik olmayan bir görünüme ve ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Siğil tedavinde olduğu gibi günlük 20 dakika sirkeli ılık suda ayaklarınızı bekletebilir veya tampon yapabilirsiniz.

Koku

Ayak kokusu her yaştan her kişide görülebilir. Ayakların terlemesi, uzun süre aynı ayakkabıyı giymek veya hormonal faktörlerden gelişen ayak kokusunu, ayaklarınızı sirkeli suda bekleterek giderebilirsiniz.

Sirkeli suyun sadece ayaklara değil vücuda da farklı farklı faydaları vardır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip veya zıttı olan kuru cilt tipine sahip kişilerin banyosundan eksik etmediği sirkenin fayları neler? hep birlikte bir bakalım.

Sirkeli Su İle Yıkanmanın Faydaları

Saç

Sirkeli su ile yıkanarak, kepek veya egzama ve kaşıntılı kuruluk gibi saç derisi problemlerini giderebilirsiniz. Ayrıca saçı nemlendirir ve çeşitli bakterilere karşı koruyucu görevi görür.

Cilt

Siyah nokta, sivilce, sivilce lekeleri ve ölü hücre derileri başta olmak üzere, sirkeli su ile yıkanmak cildi fazla yağdan arındırır.

Cildi fazla yağdan arındırarak dengeleyen sirke, zamanla kırışıklık oluşumuna da engeller. Ayrıca koltuk altı, kasık ve ayaklardaki kötü kokunun önüne geçer.

Kaynak: POSTA