Her Gün Tüketilince Cildinizi Yenilemeye Yardımcı Besinler

Sağlıklı bir cilt, insanlar açısından büyük önem taşımaktadır. Herkes cildinin kusursuz ve pürüzsüz gözükmesini ister. Sağlıklı bir cilt için bazı yiyecekler gerçekten olumlu anlamda etkiye sahip.

Her Gün Tüketilince Cildinizi Yenilemeye Yardımcı Besinler
Yayınlanma Tarihi : 17 Kasım 2021 02:33

Bunun için gerekli olan her türlü bakımın özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Cildimiz dış etkenlerden dolayı her geçen gün sürekli yıpranır ve cildimizin sürekli olarak yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu aşamada en önemli olan unsur, cildin yapısını ve dengesini bozmadan yapılacak olan cilt bakımıdır.

Son dönemlerde soğuk havanın başlaması ve maskelerin kullanımıyla beraber cilt sorunları artmış durumdadır. Bunun için aklımıza gelen ilk şey kremler ve losyonlar olsa da, yaşam tarzı ve tüketilen besinler de cilt yenileme konusunda etkili yöntemlerden biri haline gelmiştir.

Dermatolog kişilerin vermiş olduğu bilgilere göre cildinizin sağlığı için uzak durulması gereken şeyler arasında sigara ve alkol de yer almaktadır. Bunun yanı sıra kafein tüketimi azaltılarak bol bol su içilmelidir.

Cildi Yenileyen Besinler

Cilt yenilenmesinde önemli bir unsur olan besinler, doğru zamanda ve doğru şekilde tüketilmelidir. Her mevsime hatta her aya özgü bir besin tüketimi şekli vardır. Mevsiminde tüketilmeyen ürünler, cildinize yarar yerine zarar sağlayabilmektedir. Cildimizi yenileyen ve canlandıran besinler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yumurta

Yumurta cildi yenilemeyle kalmaz aynı zamanda dokuların yenilenmesini ve yeni doku oluşumunu da etkiler. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki protein kolejen, cilt bakım ürünleri arasında sıklıkla ve çok fazla tercih edilen bir ürün halini almıştır. Günde bir adet haşlanmış yumurta cildinizin yenilenmesine katkıda bulunacaktır.

  • Avokado

İnsanların tüketmesi gereken yağların en iyi kaynağı avokado olarak bilinmektedir. Avokado aynı zamanda cilt için en iyi antioksidan görevini üstlenmiş bir meyve olarak bilinir. İster direk olarak tüketebilir isterseniz de dilimleyerek salatalarda kullanabilirsiniz.

  • Ay Çekirdeği

Ay çiçeğinin içerisinde birbirinden güzel cilt yenileme asitleri bulunmaktadır. Bu asitler cilt hücrelerinizin yenilenmesini ve canlanmasını sağlayarak cildinize gerekli bakımı sağlamaktadır.

  • Kırmızıbiber

Göz çevrenizdeki ince çizgilerden şikâyetçiyseniz kırmızıbiberi sık sık tüketmenizi tavsiye ederiz. İçerisindeki besin değerleri sayesinde cildinizdeki kırışıkların yok edilmesinde büyük önem taşır.

  • Somon

Somon içerisinde bulundurduğu omega-3 asitleri ile cildin sürekli olarak nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda somonda bulunan omega-3 asitleri yine çok etkili bir antioksidan görevi görmektedir.

  • Ceviz

Cevizin içerisinde bulunan çinko cildi zararları etkenlerden korur ve aynı zamanda cildin elastik yapısını artırarak cilt sarkmalarını önlemektedir.

  • Bitter Çikolata

İçerisinde bulunan ve antioksidan içeren kakao cildin sıkılaşmasında büyük önem taşımaktadır. Bu sayede cilt sarkma problemleri azalarak zamanla kaybolacaktır.

Bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi cilt problemlerinize etki edecek ve daha pürüzsüz ve etkili bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Fotoğraf: İHA

KİŞİSEL BAKIM VE GÜZELLİK