Instagram Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Birçok makyaj stili bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Instagram’da sık sık gördüğümüz makyaj stilidir. Peki, Instagram makyajı nedir ve nasıl yapılır?

Instagram Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 20 Ağustos 2021 09:36

Instagram Makyajı

Instagram’da önümüze genelde hep aynı tarzda makyaj yapmış kadınlar gelir. Yani Instagram makyajı aslına bakıldığı zaman tek tipte yapılan bir makyajdır. Genelde daha nude tonların kullanıldığı oldukça dikkat çeken eyelinerlerin sürüldüğü bir makyaj stilidir

Instagram Makyajının Göz Makyajı

Instgaram makyajı yapmak için öncelikle göz kapaklarının rengini eşitle. Göz kapaklarının rengini eşitledikten sonra far tonunu mutlaka nude tonlarda seçmelisin. Çünkü Instagram makyajının en belirgin özelliği nude tonlarda seçilmiş bir far tonudur. Far tonlarını seçerken hafif bir gölgelendirme yapman gerektiği için 3 farklı ton seç. En koyu ton en dışa, orta ton ortaya, en açık ton ise göz pınarının olduğu noktaya sür. Seçtiğin farları göz kapağına sürdükten sonra göz kapağının şekline gidecek bir eyeliner sürmelisin. Fakat eyelinerin çok silik olmaması lazım. Eyeliner sürdükten sonra da önce kirpiklerini maskara sürmelisin. Daha sonra ise takma kirpiklerini takmalısın. Takma kirpiğini taktıktan sonra Instgram makyajının ilk aşaması olan göz makyajın bitmiş oluyor.

Instagram Makyajında Ten Makyajı

Ten makyajına geçmeden önce kesinlikle cildini nemlendirmeli ya da makyaj bazı kullanmalısın. Cildini nemlendirdikten sonra ya da makyaj bazını sürdükten sonra cilt tonunla aynı tonda ve cilt tipine uygun olan fondöteni cildine eşit bir şekilde göz makyajına zarar vermeden sürmelisin. Göz makyajının bozulmasından korkuyor isen ince bir fırça ile göz çevrene fondöteni sür. Fondöteni sürdükten sonra göz altına ince bir fırça ya da ince bir sünger ile ten renginden daha açık bir tonu sür. Bunu yapmandaki amaç göz altını kapatmak. Göz altını da kapattıktan sonra Instagram makyajınızın olmazsa olmazı baking sürme aşamasına geçmelisin. Baking sürme işlemini de tamamladıktan sonra yüz şekline göre uygun şekilde bir kontür yap. Kontürü yaparken elini korkak alıştırma. Kontürden sonra burun ucuna ve elmacık kemiğinin üstüne aydınlatıcı sür. Aydınlatıcı sürmek istemezsen bronzerı elmacık kemiğinin altına sürmelisin.

Instagram Makyajında Kaş ve Dudak Makyajı

Kaş makyajını belirgin bir şekilde yapmalısın. Kaşlar sönük kalmamalı ama aşırı da yapay olmamalı.

Dudak makyajında ise gözüne sürdüğün far tonuna uygun olacak şekilde bir mat ruj seçmelisin. Mat rujunu sürmeden önce kesinlikle dudak kalemi kullanıp daha sonra rujunu sürmelisin.

Kaynak: Ulusal Post - Fotoğraf: unsplash

İlgili Haberler