Kuru Ciltlere Özel Makyaj Tüyoları

Her kadın makyaj yapmaktan zevk alır. Ancak bu durum kuru cilde sahip olan kişiler için geçerli değildir. Çünkü kuru cilde sahip kişiler için makyaj yapmak adeta bir işkencedir. Yapılan makyaj ciltte güzel durmadığı gibi yapımı da oldukça zahmetlidir.

Kuru Ciltlere Özel Makyaj Tüyoları
Yayınlanma Tarihi : 22 Ağustos 2021 02:06

Kuru cilde sahip olan kişiler yapacakları küçük numaralar ile makyaj işini kolaylaştırabilirler. Kuru ciltler için makyajın püf noktaları sizler için derlenmiştir. Cildiniz kuru ise yapacağınız değişimler ile mükemmel bir makyaja sahip olabilirsiniz. Unutmayın bu öneriler sayesinde makyajınız daha kusursuz ve kalıcı olacaktır.

Cildinizi Makyaja Hazırlayın

Kuru cilde sahip olan kişiler makyaja başlamadan önce cildiniz makyaja hazırlamalıdır. Bunun için makyaja başlanmadan önce yüzünüze hızlı bir peeling uygulaması yapabilir ya da cildi yatıştıran maskeler deneyebilirsiniz. Önemli olan cildinizin tamamen tertemiz olmasıdır. Makyajın yüzünüze oturması için temizlik oldukça önemlidir. Makyaj temiz bir ciltte kusursuz görünecektir.  

Primer Uygulayın

Her cilt yapısına uygun olan makyaj bazları bulunmaktadır. Cildiniz kuru bir yapıya sahipse doku eşitleyici ve nemlendirici bir baz seçmeniz iyi olacaktır. Çünkü bu baz kuru ciltlerde makyajın güzelce oturmasını sağlayacaktır. Bu sayede makyaj yüzünüzde pütür pütür durmayacak ve güzel bir görünüm oluşturacaktır. Baz kullanmak yaptığınız makyajın kalıcılığı artıracak ve uzun süre durmasını sağlayacaktır.

Cildinize Uygun Fondöten Bulun

Her fondöten her cilt yapısına uygun değildir. Kendi cilt yapınıza uygun fondöten almak makyaj yaparken en büyük kurtarıcınız olacaktır. Seçeceğiniz fondötenin nemlendirici özelliği olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz arayacağınız ilk özellik bu olmalıdır. Unutmayalım ki fondöten cilde ne kadar güzel oturursa makyajda o kadar iyi olacaktır.

Sünger Seçiminizi İyi Yapın

Sünger seçimi yapmakta en az fondöten ve baz kadar önem taşımaktadır. Fondöteni cildinize rahatça yedirmek için süngerin iyi olması gerekir. Süngerinizin sert olmamasına özen göstermelisiniz. Yumuşak süngerler fondöteni daha iyi yaymanıza yardımcı olacaktır. Makyaj yaparken süngeri ıslatmakta işinize yaracaktır. Bu sayede fondöten daha kusursuz bir şekilde yayılacaktır.

Highlighter Kullanın

Cildiniz kuru ve mat bir görünüme sahipse highlighter kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Highlighter uygulamasını yüzünüzün yüksek noktalarına uygulamak yüz hatlarınızı ön plana çıkaracaktır. Kusursuz bir makyaj arıyorsanız bu öneri tam size göre diyebiliriz. Yine highlighteri fondöteniniz ile karıştırarak parlayan bir cilde sahip olmanız hiç zor değildir.

Pudra Kullanmayın

Kuru cilde sahip kişiler krem formüllerden kaçınması gerekmektedir. Bu nedenle makyajınızı sabitlemek için asla pudra kullanmamanız gerekir. Kuru ciltler makyaj sabitlemek için pudranızın hafif yapılı ve nemlendiren özellikte olmasına özen göstermelisiniz. Yine de bu durumda en az miktarda kullanmalısınız. Pudra kuru ciltleri daha da kurutacaktır. Çünkü pudra ciltte bulunan nemi ve yağı emerek iyice kurumasına neden olacaktır.

Kaynak: ULUSAL POST - fotoğraf: unsplash