Makyaj Öncesi Mutlaka Yapınız, Siyah Noktalardan kurtaran en etkili formül

Yüzdeki siyah noktalardan sizi kurtaracak harika bir yöntem var. Makyaj öncesi yaparsanız mutlaka işe yarayacaktır

Makyaj Öncesi Mutlaka Yapınız, Siyah Noktalardan kurtaran en etkili formül
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 18:49

Güzellik kliniklerinde cilt temizliğine çok fazla para harcamak zorunda kalmadan siyah noktaları yüzünüzden çıkarmak mümkündür. Bunun için, cilde zarar vermeden veya leke bırakmadan bu istenmeyen izlerin giderilmesini sağlayan bazı basit adımları uygulamak gerekir.

 

Öncelikle iki tür siyah nokta olduğunu bilmek gerekiyor: beyaz ve siyah. Beyazlar, kapalı siyah nokta olarak bilinir ve cilt üzerinde kabarık haldedir, bu da çıkarmayı kolaylaştırır. Siyahlara gelince, cilt gözeneği içindeki yağ ve sebum temas ettikten sonra oksitlenir ve bu da siyah lekelenmelere neden olur.

 

Eğer siyah noktaları çıkarmaya çalışırken sertleştiklerini fark ederseniz, bu bir siyah nokta değil, bir 'milion'dur ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu için sadece cilt uzmanları tarafından kaldırmalıdır.

 

Temizliğe Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

1. Cildin çok temiz olması; kirlilik, ter veya makyaj kalıntılarından arındırılmış olması gerekir.

 

2. Cilt iyi temizlenmezse siyah noktanın alındığı bölgede sivilcelenme riski vardır. Bunun nedeni cildin doğal bakterilere sahip olmasıdır. Lekeli bir ciltte siyah nokta çıkarılırken, Propionibacterium Acnes (sivilce bakterileri) gibi bakterilerin çoğalması için ideal ortam olan küçük ve lekeli bir boşluk oluşmuş olur.

 

3. Yüzdeki yaralanma ve izlerin en büyük sebebi uzun tırnaklardır. Bu yüzden doğru olan, temizliğe başlamadan önce tırnakları kesmektir. Kısa tırnaklarda bile, noktaları sıkmak için kullanacağınız tırnakları sarmak için pamuk kullanın. Siyah noktaların giderilmesine yardımcı olmak ve akne izlerinin görülme olasılığını azaltmak için tırnakların kısa ve temiz olması çok önemlidir.

 

4. Cildinizi temiz tutmak için haftada bir veya iki kez ev yapımı tarifler ile cildinizi peeling yapmalısınız. Sabah uyandığınızda ve gece uyumadan önce yüzünüzü tonik sabunla temizlemeniz ve güneş kremi kullanmanız tavsiye edilir.

 

5. Cildinizi her zaman nemlendirin. Ancak kullanacağınız kozmetik ürünlerine dikkat edin. Yağsız, komedojenik olmayan ve cilt tipinize göre olanları tercih edin. İdeal olan, size yardımcı olacak bir güzellik uzmanına danışmaktır.

 

6. Bol su için, dengeli beslenin, stresten uzak durun ve egzersiz yapın.

 

Siyah Noktaları Temizlemek İçin Çeşitli Tonikler

1. Cildinizin yüzeyindeki kiri ve yağlanmayı temizlemek için yüzünüzü sabunla iyice yıkayın.

 

2. Bir kaba yarım çay kaşığı Türk kahvesi ve bir kaşık doğal yoğurt ekleyin, karıştırın ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yaparak cildinize uygulayın. Bu uygulama hücreleri tazelemesinin yanı sıra cildi yumuşak ve nemli bırakacaktır.

 

3. Blenderde yarım bardak salinle yaklaşık 3 cm salatalığı iyice sıvı olana kadar çırpın. Elde ettiğiniz karışımı bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Durulamaya gerek yoktur.

 

4. Yarım su bardağı ılık suyun içine 10 damla çay ağacı yağı dökün. Yaklaşık olarak 2 cm kesilmiş kare pamukları kullanarak karışımı cildinize uygulayın. Siyah noktaların çıkarılmasını kolaylaştırmak için yüzünüzdeki pamuklarla 20 dakika dinlenin.

 

5. Cildinizi rahatlatmak ve nemlendirmek, ayrıca siyah nokta sorununu yok etmek için yüzünüze bir kaşık sade yoğurt sürün. 30 dakika kadar etki etmesini bekleyin ve ardından bol su ile yıkayın.

 

6. 30'un üzerinde bir koruma faktörüne sahip güneş kremi kullanmadan evden çıkmayın.