Makyaja Gerek Kalmadan Cilt Bakımında Evde Yapabileceğiniz Doğal Çözümler

Makyaja gerek kalmadan da güzelleşmek mümkün - Her kadının korkulu rüyası yaşlanmak… Hepimiz genç kalmak ve güzel gözükmek istiyoruz. Bunun için de kozmetik sektörüne tonlarca para harcanıyor.

Makyaja Gerek Kalmadan Cilt Bakımında Evde Yapabileceğiniz Doğal Çözümler
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 10:28

Aslında evde yapacağımız birçok doğal kürle de genç kalmak, cildimizi korumak mümkündür. Tabi ki en önemlisi vücudumuzu içten beslemektir. Sağlıklı beslenmek ve bol su tüketimi gençliğin ilk kuralıdır. Şimdi sizlere evde yapabileceğiniz birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Maya ile Botoks Etkisi

Maya kullanarak cildimizi gerginleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız. Sizlere botoks etkili bir maske tarifi vermek istiyorum. Tarifimiz şu şekildedir;

Malzemeler

  • Maya
  • Süt

Maya ve sütü krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı temiz cildinize ince bir tabaka halinde sürün. 20 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bekleme esnasında yüzünüzün gerildiğini hissedeceksiniz. Bu sizi korkutmasınJ Sonrasında nemlendirici uygulayarak işlemi sonlandırabilirsiniz. Bunu haftada 1 yapmanızı öneririm. Süt yoksa su da kullanabilirsiniz.

Bembeyaz Bir Cilt İçin Karbonat Maskesi

Cildinizdeki lekelerden bıktınız mı? Veya ciltteki gereksiz kararmalar canınızı mı sıkıyor? Çözüm evinizde. Karbonat yardımıyla cilt lekelerinizi açabilir, bembeyaz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Malzemeler

  • Karbonat
  • Yoğurt

1 tatlı kaşığı yoğurda, 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek karıştırıyoruz. Cildimize yumuşak hareketlerle ince bir tabaka şeklinde uyguluyoruz. 10 dakika kurumasını bekledikten sonra yavaşça oval hareketlerle yüzümüzden temizleyebiliriz. Burada dikkatli olmak gerekir. Yoğurt yüzümüzü nemlendirirken, karbonat hem peeling görevi görürken hem de cilt renginizi açacaktır. Ama eğer sert bir şekilde yüzünüzü ovarsanız karbonat tozları yüzünüzü çizip zarar verilir. Bu nedenle yavaş hareket etmek önemlidir. İşlem sonrası mutlaka nemlendirmeyi unutmayın. Ve bu maskesi gece yapmanızı öneririm. Çünkü cildiniz güneş ışınlarına karşı hassaslaşabilir. Maske yapmasanız dahi her gün dışarı çıkarken mutlaka yaz kış güneş kremi kullanmanızı öneririm. UV ışınları yaşlanmanın temel sebeplerindendir. Bu unutulmamalıdır.

Kolajen ile Cilt Yenileme

Vücudumuzun en önemli gençlik kaynağı kolajendir. Vücudumuz zamanla bu kolajeni kaybeder. Kolajen sentezini arttırmak için yumurta beyazından faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

  • Yumurta beyazı
  • Şeker

Yumurta beyazı ve şekeri bir miktar karıştırarak, cildinize uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra yıkamanızı öneririm. Yumurta beyazı kırışıklıklarınızın azalmasına yardımcı olurken, Şekerle peeling yapmış olacaksınız. Her maske sonrası olduğu gibi cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

 

Göz Altındaki Morluklar için Salatalık Maskesi

Yoğun iş hayatının artması sebebiyle düzenli uyumakta sorun yaşıyoruz. Yetişmesi gereken işler yüzünden günlerce yorgun ve uykusuz olabiliyoruz. Bu yorgunluk büyük oranda gözlerimize yansıyor ve gözaltı morlukları oluşuyor. Bunun önüne geçmek ve daha dinç gözükmek elinizde hem de sadece salatalık kullanarak. Evet, yanlış duymadınız. Salatalık ile gözaltımızı dinç bir görünüme sokabiliriz.

Malzemeler

  • Salatalık
  • Cilt temizleme pamuğu

Bir adet salatalığı alarak blenderden geçirip suyunu çıkartalım. Daha sonra yuvarlak makyaj pamuklarımızı ortadan yarım ay şeklinde kesip küçük bir kavanoza koyuyoruz. İstediğiniz miktarda pamuk kesebilirsiniz ama taze olması için az yapmanızı öneririm. Daha sonra pamukların üzerine salatalık suyunu döküp buzdolabında muhafaza ediyoruz. Yorgun olduğumuz dönemlerden kavanozdan pamukları alıp gözaltımızda 10 dakika tutarak gözaltı morluklarını giderebiliriz. Bu mucize tarifi mutlaka denemelisiniz.

Fotoğraf: 

İlgili Haberler