Saç Dökülmesine Karşı Doğal Saç Kürü

Günümüz dünyasının önemli saç sorunlarından biri olan saç dökülmeleri, estetik olarak olumsuz bir görünüme neden olmaktadır

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Saç Kürü
Yayınlanma Tarihi : 04 Kasım 2021 03:29

Saç dökülmesine maruz kalan kişiler, bu durumdan oldukça rahatsız olabilmekte ve hatta psikolojik sıkıntılar yaşayabilmektedir. Fakat, botanik alanında yapılan çalışmalardan edinilen bilgilere göre saç dökülmelerinden kurtulmak mümkün. Nasıl mı? İşte, saç dökülmelerine karşı ev yapımı doğal saç kürleri…

 1. Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağı, içerisinde bulunan pek çok yararlı madde sayesinde saç derisindeki serbest radikallerle savaşarak saç dökülmelerinin önüne geçer. Yapılması gereken tek şey 200 ml şampuan içerisine 30 damla çam terebentin yağı katmak ve şampuanı iyice çalkalamak. Bu şampuan düzenli olarak uygulanmalıdır.

 1. Lavanta Yağı

Lavanta yağı, içeriğindeki antiseptik özellikler sayesinde hem stres hem de stres kaynaklı saç dökülmelerinin önüne geçer. Yapılması gereken tek şey 200 ml şampuan içerisine 25 damla lavanta yağı katmak ve şampuanı iyice çalkalamak. Bu şampuan düzenli olarak uygulanmalıdır.

 1. Yumurta-Zeytinyağı Kürü

Yumurta, içeriğinde bulunan yüksek protein sayesinde saçların güçlü bir şekilde köklere tutunmasını sağlayarak saç dökülmelerinin önüne geçer. Zeytinyağı ise içeriğindeki vitamin ve minerallerle kökleri güçlendirir.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı (Yağlı saçlar için 1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı

Yumurta ve zeytinyağı iyice karıştırılır. Ardından bu karışım saç diplerine masaj yapar gibi uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra saç, bu kürden arındırılır. Bu işlemin haftada 1 kez yapılması yeterlidir.

 1. Badem Yağı-Sarımsak Kürü

Sarımsak, içeriğinde yüksek miktarda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saç köklerinin ihtiyaç duyduğu birçok maddeyi karşılar. Badem yağı ise içeriğindeki E vitamini sayesinde saçların kökten uca onarılmasına yardımcı olur.

Malzemeler

 • 3-5 diş sarımsak
 • 2 çorba kaşığı badem yağı (Yağlı saçlar için 1 çorba kaşığı)

Hazırlanışı

İyice ezilmiş sarımsaklar ve badem yağı karıştırılır ve bu kür temiz saç diplerine uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra saç, bu kürden arındırılır. Bu işlemin haftada 1 kez yapılması yeterlidir.

 1. Aloe Vera-Zeytinyağı Kürü

Aloe veranın saçlara faydası saymakla bitmez. Tek başına bile saç köklerinde harikalar yaratabilir.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı aloe vera jeli
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı (Yağlı saçlar için 1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı

Aloe vera jeli ve zeytinyağı iyice karıştırılır ve bu kür temiz saç diplerine uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra saç, bu kürden arındırılır. Haftada 1 kez yapılması yeterlidir.

KİŞİSEL BAKIM VE GÜZELLİK