Saçları güçlendiren ve onaran Yıpranmış Saçlar İçin Maske Önerisi

Her erkek veya kadının en büyük korkularından biridir saçlarının zarar görmesi veya dökülmesi.

Saçları güçlendiren ve onaran Yıpranmış Saçlar İçin Maske Önerisi
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 01:11

 İş hayatımız, aile hayatımız derken günlük hayat bize çok fazla stres yükler. Bu stres ise beraberinde belli başlı sağlık sorunları getirir. Bunların en çok bilineni saçların yıpranması, seyrelmesi ve dökülmesidir.

Saçlarımız sadece stres ile yıpranmaz. Yanlış kişisel bakım, kullanılan kimyasal maddeler vs. saçlarımıza çok fazla zarar verir. Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız kremler, spreyler saçlarımızı zamanla yıpratır ve kurutur. Mat ve cansız saçların görüntüsü zamanla bizi rahatsız etmeye başlar. Özellikle duş sonrası saçlarımızı çok sıcak ısıda kurutmamız saçlarımızın yanmasına neden olur.

Çoğu kadının can sıkıntısından boyattığı saçları sürekli kimyasallara maruz kalmaktan oldukça zayıflar. Sürekli saç boyatmak genç yaşlarda aşırı seyrek saçlarla karşı karşıya kalmanıza bile neden olabilir. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı yıpranan saçlar için çözüm arayışına girilir.

Bu çözümler genellikle doğal ilaçlar kullanmak, alternatif tıptan yararlanmak ve aktarlardan alınan belli başlı organik ürünler ile tedavi etmek gibi yöntemlerdir. Eczanelerde satılan doğal sabun veya serumlarda çok fazla kullanılan ürünlerdir. Yıpranmış saçlar için evde kendi kendimize yapabileceğimiz doğal maskelerde vardır.

Zeytin Yağı ve Yumurta

Saç bakımı hakkında ufak tefek bilgiye sahip olan herkesin bildiği bu yol en fazla kullanılan yöntemlerden birisidir. Saçların dipten beslenmesi ve canlanması için bu yöntem sıkça tercih edilir. Ayrıca zeytinyağı kuru ve mat saçları nemlendirmek amaçlı çok fazla kullanılır. Yumurtanın içerisinde bolca protein vardır. Saçların beslenmesine yardımcı olur ve saçların yumuşamasını sağlar.

Limon Suyu ve Elma Sirkesi

Genellikle saçların daha canlı ve parlak görünmesi için elma sirkesi çokça kullanılan bir yöntemdir. Ancak limon suyu ile birlikte kullanıldığında saçlarda biriken kimyasalların atılmasına yardımcı olur ve saç temizliğinde oldukça etkilidir.

Avokado Maskesi

Çok fazla tercih bir doğal yöntem olan avokado maskesidir. Evde rahat ve pratik bir şekilde yapılabildiğinden oldukça popülerdir. Zeytinyağı ve bal ile birlikte kullanılıp saç köklerine sürülür. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla saçlar iyice durulanır.

Fotoğraf : unsplash

İlgili Haberler