Sadece Bir Tutamı bile etki ediyor Avokado ile Saç ve Cilt Bakımını öğrenin

Avokado insan sağlığına faydalı olduğu kadar cilt ve saç bakımında da oldukça faydalıdır. Durum böyle olunca avokado saç ve cilt bakımında çok ünlü. Peki, avokado ile saç ve cilt bakımı nasıl yapılır?

Sadece Bir Tutamı bile etki ediyor Avokado ile Saç ve Cilt Bakımını öğrenin
Yayınlanma Tarihi : 20 Ağustos 2021 15:41

Avokado İle Saç Bakımı

Avokado saç konusunda çok etkilidir. Fakat bazı kişilerde iyi olmak yerine kötü olur. Bu yüzden saçınıza avokado ile bakım yapacaksanız bir kere deneyin. Deneme sonrası saçınızda aşırı kuruma gibi sorunlar olur ise avokadoyu saçınız için kullanmayın. Avokadonun saç konusunda etkili olduğu noktalar şöyledir;

  1. Kepeğe iyi gelir
  2. Saç kırıklarına iyi gelir
  3. Saçın uzama süresini kısaltır
  4. Sert saçları yumuşatır

Avokado ile saçınıza bakım yapmak istiyorsanız avokado ve çeşitli ürünleri karıştırıp saçınıza maske yapabilirsiniz. Avokado ile saçınıza yapabileceğiniz maskeler şöyledir;

  1. Avokado ve zeytinyağı ile saç bakım maskesi
  2. Avokado ve Hindistan cevizi yağı saç bakım maskesi

Avokado ve Zeytinyağı İle Saç Bakım Maskesi

Bu maske saçların onarılmasını ve saç derisinin nemlenmesini sağlar. Bu şekilde bu maske kepek oluşumunu da engellemiş olur. Ayrıca bu iki ürünün birleşimi saçların daha canlı durmasını sağlar. Bu maske için bir tane orta boy avokadoyu ezin ve içerisine göz kararı zeytinyağı dökün. Saçınıza sürün ve yaklaşık 1 saat bekletip yıkayın.

Avokado ve Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Bakım Maskesi

Bu saç bakım maskesi için lazım olan bir orta boy avokado ve 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağıdır. Bu iki malzemeyi karıştırıp özellikle saç diplerinize yedirin ve bir saat saçınızda bekletin ardından saçınızı yıkayın.

Avokado İle Cilt Bakımı

Avokado bazı ciltlere çok iyi gelse bile bazen bazı ciltlerde yan etki yapabilir. Bu yüzden avokadoyu cildinize kullanmak istiyorsanız önce cildinizin belli bir kısmına uygulayın. Eğer kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk oluşur ise avokadoyu cildinize uygulamayın.

Cildinize avokado ile maske yapmak istiyorsanız yumurta akı, limon ve bal kullanabilirsiniz.

Avokadoyu ezip isterseniz sadece yumurta akı isterseniz sadece limon ya da bal kullanın. Bütün bu ürünleri de birleştirip de cilt bakımı yapabilirsiniz.

Avokado ve Limonlu Maske

Bir avokado ve yarım saç bardağından az limon suyunu karıştırın. Cildinize uygulayıp yaklaşık 15 dakika bekletin.

Avokado ve Bal Maskesi

Bir adet avokadoyu ezin ve 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Cildinize sürün ve yarım saat bekletin.

Avokado ve Yumurta Maskesi

Bir tane yumurta akını çırpın ve 1 tane avokadoyu ezip yumurta akı ile karıştırın. Karışımı cildinizde yarım saat tutun ve yıkayın.

Kaynak: Ulusal Post - Fotoğraf: unsplash

İlgili Haberler