Zeytinyağı dışında saçı daha hızlı uzatan 3 besin

Saç dökülmesini önlemek ve daha hızlı saç uzatmak için bazı doğal yöntemler uygulanır. Zeytinyağı saç sağlığı için önemli bir besindir. Ancak saçı daha fazla uzatan üç besin bulunuyor..

Zeytinyağı dışında saçı daha hızlı uzatan 3 besin
Yayınlanma Tarihi : 11 Ocak 2022 23:56

Herkes saçlarına büyük özen gösterir. Çoğu kişi saçının dökülmesinden rahatsız olur. Kadın erkek fark etmeden saç dökülmesi son dönemde büyük bir problem.

Özellikle ilerleyen yaşlarda ve üstüne birde genetik faktör eklenince saç dökülmesi kaçınılmaz olabiliyor. Gereksiz kimyasallar ve zararlı ürünler tüketmeden saç sağlığını korumak ise elbette mümkün.

Çok sayıda kişi saçını uzatabilmenin yollarını arıyor. Özellikle beslenme uzmanları saçı koruyan ürünleri peş peşe açıklıyorlar.

Saç sağlığını koruyan besinler arasında genellikle ilk sırada zeytinyağı yer alıyor. Fakat zeytinyağı haricinde de saç sağlığımızı koruyan bazı besinler bulunuyor.

 Şöyle ki Akşam gazetesinin güzellik ekinde saç sağlığına faydaları bulunan ve saçı koruyan besinlerden söz edildi. Zeytinyağı haricinde üç besinin daha saçları koruduğundan bahsedildi. Ayrıca bu haberde bu besinlerin saç sağlığına nasıl katkı sağlayacağı da ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. İşte zeytinyağı haricinde saç sağlığını koruyan ve hızlıca uzamasını sağlayan o üç besin.

Patates: Patatesleri ince dilimler halinde kestikten sonra blenderden geçirin. Kıvamı fazla katı olduysa biraz su ile inceltebilirsiniz.

3068247.jpg

Püre kıvamını aldıktan sonra tülbent yardımıyla patateslerin suyunu süzün. Bu karışımı saç diplerinize yedirerek sürün ve 20-25 dakika bekletin. İsterseniz boneyle saçlarınızı sarıp daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu maske haftada 1-2 defa uygulanabilir. Kısa süre içerisinde saçlarınızın uzadığını görebilirsiniz.

Sarımsak: Saça uygulanan sarımsak kürleri saçların yeniden çıkmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sarımsaklı şampuanları da kullanabilirsiniz.

1061824.jpg

Kimyon: Siyah kimyon yağı ve zeytinyağını eşit miktarda karıştırın. Bir banyodan sonra saçınıza ya da başınızın saç olmayan kısmına bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama yeni saçların çıkmasını sağlayacaktır.

999930.jpg

Evet bu üç besin saç sağlığını koruduğu gibi aynı zamanda hızlıca uzamasını sağlamaktadır. Sizlerde mutlaka saç sağlığınız için bu bilgilere kulak verin. 

HAMİT AYYILDIZ'DAN SAÇ UZATAN ÖNERİLER

Öte yandan Ünlülerin saç uzmanı olarak bilinen Hamit Ayyıldız'da İhlas Haber Ajansına yapmış olduğu bir açıklamada sağlıklı saç uzatmaya yarayan bir formül verdi.

Kadınların artık saçları yıprandı diye uzun süre beklemelerine gerek kalmadığına dikkat çeken Ayyıldız, evde kolayca yapılabilecek uygulamayla saçlarda meydana gelen değişimi anlattı.

4364754.jpg


Ayyıldız, kadınların sağlıklı şekilde saç uzatmak için ihtiyaç duydukları yöntemin ‘dulavrat otu' olduğunu aktardı. Ayyıldız; “Hemen bugün maske yapmaya başlayalım ve bu maskeleri haftada bir veya daha az sıklıkta yapalım. Asıl mesele dulavrat otu yağı yapmak. Bunun için de ihtiyacımız olan A vitamini, Hint yağı, badem yağı, zeytinyağı, alfa tokoferol asetat var. Tüm yağları karıştırıp tüm saça kökten uca uyguluyoruz. 40-60 dakika bekletin ve durulayın. Dulavrat otu yağını okul yıllarımda şampuana katmışlığım bile vardır. Şampuanlara yağ katmayı sevmem ama size yakışıyorsa harika olur. Saçınız, güzelliğiniz için korumanız gereken en önemli şeydir” dedi.