Kısıtlamalar sonrası resmen teklif geldi! Artık restoran ve kafeler...

Kısıtlamalar sonrası resmen teklif geldi! Artık restoran ve kafeler...

Yeme içme sektörü ile ilgili kısıtlamalar için teklif verildi. Restoran ve kafeler için verilen teklifle her şey daha da netleşti. Sınırlamanın mağduru olan yeme içme sektörü iki milyon vatandaşın ekmek kapısı....

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının yanında en büyük vurgunu yeme içme sektörü yedi. İki milyon vatandaşın ekmek kapısı olan yeme-içme sektörü resmi olarak kapatılmış tek sektör. 

Restoran ve kafe sahipleri için paket servis hizmeti açılmış olsa da saat gece on ikiden sonra mecburi olarak kapatılması bile yeterli kar oranını karşılamıyor. Eğer kapalılık süresi biraz daha uzarsa sektörün yüzde otuzu bir daha açılamayacak...

Bir çıkış yolu arayan restoranlar ve kafeler bu nedenle en sert tedbirleri almaya hazır olduklarını dile getirdi. Yeme içme sektörünün önde gelen isimleri teklif vererek bir an önce dükkanların açılması için madde madde alabilecekleri tedbirleri sıraladı.

Beş tedbir ile kafeler açılabilir

Hürriyet Gazetesi muhabiri Burak Coşan'ın yazdığı habere göre, sektör temsilcileri özellikle beş konuya dikkat çekerek tekrar açılmak için teklif verdiklerini dile getirdi.

  • Alınacak her tedbire uymayı kabul eden restoran ve kafe sahipleri, eğer bu sert tedbirlere uyulmazsa gerekirse kapatılacak şekilde cezalandırılsın diyen sektör temsilcilerine göre bu şekilde daha iyi bir denetim sağlanabilir.
  • Diğer bir konu ise müşterilerin nasıl içeri alınacağı. Sektör temsilcileri kafe ya da restorana girecek müşterilere muhakkak HES kodu taraması yapmadı için yetki verilmesini istedi.  AVM'ler, bankalar ve havaalanları gibi bölgelerde yapılan bu uygulamaların Restoran ve kafelerde de yapılabileceği dile getirildi.
  • İki milyon kişinin ekmek kapısı olan yeme içme sektöründe çalışanlar için aşılamada öncelik verilmesi istendi. Bu şekilde riskin daha aza indirilebileceği açıklandı.
  • Taviz verilmeyecek şekilde temizlik kurallarına uyulması için kurallar konması gerektiği öne sürüldü.
  • Masaların arasındaki mesafeyi sosyal mesafe düzenine uygun olarak uzaklaştırılması kuralına uymayanların cezalandırılması gerektiği öne sürüldü.