Kıvanç Tatlıtuğ için 10 yıl hapis talep ediliyordu! Karar çıktı...

Kıvanç Tatlıtuğ için 10 yıl hapis talep ediliyordu! Karar çıktı...

Hakkında on yıla kadar hapis istemi ile dava açılan Kıvanç Tatlıtuğ davasında son aşamaya gelindi. Peki oyuncunun davalık olma sebebi neydi? Kıvanç Tatlıtuğ neden davalık oldu? Ünlü oyuncu hakkında beraat kararı...

Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ'a vergi usul kanununa muhalefet suçundan on sene hapis istemi ile dava açılmıştı. Davanın sonucunda ise kanıt yetersizliğinden Tatlıtuğ'a beraat kararı çıktı. Peki Tatlıtuğ'un davalık olma sebebi neydi?

Duruşmaya katılmadı

Sevilen oyuncu hakkında açılan dava sevenlerini şok etmişti. İddialara göre 2012 ile 2013 senelerinde sahte fatura kullanan Tatlıtuğ hakkında on yıl hapis istemi ile dava açılmıştı. Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık olan oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ katılmadı. Duruşmaya sanık tarafından Tatlıtuğ'un avukatı ve müşteki kurum Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı'nın avukatı katılım sağladı.

İstanbul Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı avukatı duruşmada şikayetlerinin devam ettiğini dile getirirken oyuncunun ceza almasını talep etti. Oyuncunun avukatı olan Ahmet Bumin Doğrusöz de müvekkili için beraat kararı istedi.

Sonuca bağlandı

Mahkeme ise davayı karara bağladı. Mahkemenin aldığı karara göre Tatlıtuğ'un üzerine atılan suçu işlediğine dair herhangi bir kesin delil ya da inandırıcı bir delil bulunmadığı sebebi ile beraat kararı verildi.

Ne olmuştu?

İddianameye göre ünlü oyuncu Tatlıtuğ, Pendik Vergi Dairesi'ne bağlı olan Bağımsız Manken ve Modellerin Faaliyetleri adlı bir şahıs şirketinin sahibiydi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının hazırlamış olduğu iddianamede, bu Kıvanç Tatlıtuğ'a ait olduğu iddia edilen bu şirket 2012 ve 2013 dönemlerine ait vergi döneminde ticari faaliyeti olmamasına rağmen, faaliyetteymiş gibi bazı danışmanlık şirketlerinin düzenlediği sahte faturaları kendi defter ve kayıtlarına işlediği öne sürüldü.

Bu sebeple Tatlıtuğ'un ticari faaliyeti olmamasına rağmen sahte fatura ve irsaliyelerle vergi zararına sebep olduğu gerekçesi ile Tatlıtuğ'a altı yıldan on yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.