Kıyma ile yapılan lokum gibi bir lezzet Arap Mutfağının Eşsiz yemeği Arap Tavası tarifi

Kıyma ile yapılan lokum gibi bir lezzet Arap Mutfağının Eşsiz yemeği Arap Tavası tarifi

Lokum gibi kıvamı ve içerisindeki nefis sebzelerle fırında pişen en pratik ve en lezzetli yemek olan Arap Tavası tarifi yazımızda. Kıymalı Arap Tavası tarifinin püf noktası bu özelliğinde gizli, kurumayacak şekilde eti pişirmek için...

Nefis lezzeti ile Arap Tavası tarifi...

Arap Tavası Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi

Yedi yüz gram dana kıyma, altı tane orta boyda patates, bir tane büyük boy kuru soğan, bir baş sarımsak, üç tane büyük boyda kapya biber, on iki tane orta boyutlarda yeşil biber, dört tane orta boyda domates, bir yemek kaşığı domates salçası, bir yemek kaşığı biber salçası, bir çay bardağı zeytinyağı, istenilen oranlarda tuz, kimyon, pul biber, kekik ve bir su bardağı kadar da su lazım olacak.

Arap Tavası Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Arap tava tarifi için ilk olarak soğan ve sarımsakları hazır edin. Soğanları kabuklarından ayırdıktan sonra yemeklik olacak şekilde ince ince doğrayın. Daha lezzetli olması için incecik kıymaya özen gösterin. Bunun yanında sarımsakları da anı şekilde kabuklarını soyduktan sonra kıyalım. Ancak dilerseniz etkisini daha fazla göstermesi için sarımsakları bir bardağın altı ile ezerek püre haline getirebilirsiniz. 

Soğan ve sarımsakların ardından patateslerin kabuklarını soyun. Küp halinde doğramadan öncesinde mutlaka suda iyice durulayın mümkünse de kurutun. Ardından domatesleri suya tutun ve yeşil saplı kısımlarını oyduktan sonra onların da kabuklarını hızlıca soyun. Ardından patateslerle aynı boyuttan biraz daha iri olacak şekilde küpler halinde doğrayın. Sol olarak da biberleri yıkayıp içindeki çekirdeklerden kurtulduktan sonra patateslerle aynı boyutta olacak şekilde doğrayın.

Bir yoğurma kabı alalım ve içerisine kıymayla beraber tüm sebzelerimizi boşaltın. Ardından salça, zeytinyağı, su ve baharatları ilave ederek hamur gibi yoğurmaya başlayın. İyice karışan karışımı fırın tepsisine alın. Tepsinin içerisine elimizle yaymaya başladığımız karışımı 
Kıyma, salça, zeytinyağı, su ve baharatları da ekleyip yoğurur gibi iyice karıştırın. Sonrasında tepsiyi kaplayacak şekilde bir yağlı kağıt çıkarıp ıslatalım. Islanan kağıdı sıkıp Arap Tavanın üzerine derelim. 200 derecede ısınan fırında elli dakika kadar pişirdikten sonra tepsideki kağıdı alalım ve on dakika daha ısıttıktan sonra çıkaralım. Afiyet olsun.

En Yeniler