KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan Erdoğan'ın Müjdesine Tepki

Mustafa Akıncı Külliye müjdesi için sert konuştu..

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan Erdoğan'ın Müjdesine Tepki
Yayınlanma Tarihi : 22 Temmuz 2021 01:47

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye yapılacak olan yeni külliye müjdesine eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tepki gösterdi.

Sözcü'de yer alan habere göre: Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘külliye müjdesi’ni eleştirirken, “Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür” açıklamasında bulundu.. 

Mustafa Akıncı'nın  sosyal medya  paylaşımı şu şekilde:

* KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939'dur. Dr. Fazıl Küçük'ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı.

* Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. “Gecekondu” yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor.

220049256-mustafa-akinci.jpg

* Kuşkusuz ihtiyaca göre , yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar.

* Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere , insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.