Koç Holding'in Patronu Ömer Koç Koronavirüs Aşısı ile ilgili Konuştu..

Koç Holding'in Patronu Ömer Koç Koronavirüs Aşısı ile ilgili Konuştu..

Koç Holding'in patronu Ömer Koç, koronavirüs aşısı ile ilgili konuştu.

Koç Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, aşı ile ilgili flaş bir açıklamada bulundu.

Ömer Koç, Türkiye'den Almanya'ya göç eden iki Türk bilim insanının bilimsel yetkinlikleri sayesinde gelişip çok uluslu bir şirketin ortağı olmaları ve aşı geliştirmelerinin ilham verici olduğunu ifade etti. Koç, ABD merkezli çok uluslu bir şirket ile işbirliği yapan ve bilimsel yetkinlikleri sayesinde bunu başaran Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin ilham verici olduğunu belirtti.

Koronaya karşı kısa sürede bu şekilde bir aşı geliştirilmiş olmasının bilim insanlarının sınır ötesi yardımlaşmasıyla mümkün olduğunu belirten Ömer Koç, Her alanda var olan ortak tehditlerle bu şekilde yardımlaşarak mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Küresel İşbirliğini İhya Etmek Gerek

Koç Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, koronavirüs aşısının 1 yıl gibi kısa bir sürede geliştirilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'den Almanya'ya göç eden iki insanın tamamen bilimsel yetkinliklerini kullanarak ABD merkezli çok uluslu bir firma ile işbirliği yapabilecek yetkinliğe gelmesinin ilham verici olduğunu belirtti.

Aşı çalışmalarının bu kadar kısa sürede sonuçlanmasının, bilim insanlarının ancak sınır ötesi bir yardımlaşması ile olabileceğini ifade eden Ömer Koç, son yıllarda yükselen  milliyetçilik dalgalarıyla kurumsal mekanizmaları iyice yıpranan küresel iş birliği mekanizmasını daha güçlü bir şekilde ihya etmek gerektiğini vurguladı.

Aşı Milliyetçiliği

İnsan, şifreli moleküllerle hücreleri adeta programlayarak antikor üretmelerini başaracak kadar zeki bir canlı olduğunu söyleyen Ömer Koç, aşının akılcı ve adil bir dağılımının sağlanacağı bir basiret ve vicdana sahip olunup olunmadığını da ilerleyen süreçte göreceğimizi ifade etti.

Ömer Koç açıklamasına; Dünya nüfusunun sadece yüzde 13’ünü temsil eden zengin ülkelerin, önümüzdeki sene üretilecek aşıların yarısını şimdiden satın aldıkları söyleniyor. İnsanlık, sınır nedir bilmeyen bir pandemide en zayıf halka kadar güçlüyken, Dünya Sağlık Örgütü 2021 başında üçüncü dalga uyarıları yaparken, bir de aşı milliyetçiliği yüzünden küresel iyileşme ve toparlanma sürecinin gecikmeyeceğini ümit ettiğini de ifade etti. 

İnsanı odağına alan bir küreselleşmenin daha iyi bir geleceğe hizmet edebileceğini belirten Koç Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, daha önce eşi benzeri görüşmemiş zor bir dönemden geçildiğini belirterek işlerinde önce insan anlayışını benimsediklerini belirtti.