• BIST 102.715
  • Altın 224,296
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 7 °C

Kocaeli Tarihin Kalbi Bu Gebze’deki Sempozyumda Atıyor

Kocaeli Tarihin Kalbi Bu Gebze’deki Sempozyumda Atıyor
"Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu-IV, Kocaeli tarihine yeni bir ışık daha tutmak amacıyla başladı.

"Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu-IV, Kocaeli tarihine yeni bir ışık daha tutmak amacıyla başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın kent tarihine ışık tutmak ve Kocaeli'nin tarih külliyatının oluşturmak için düzenlediği "Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV", açılış oturumuyla başladı. 3 gün boyunca 159 akademisyenin 125 tebliğ sunacağı sempozyumun açılışında söz alan Başkan Karaosmanoğlu, "Dününü bilmeyen geleceğine ışık tutamaz" dedi.

Darıca'da bir otelde yapılan "Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu-IV"na Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Sakarya Üniversitesi Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Haluk Selvi, Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz, sempozyumda tebliğ sunacak akademisyenler, üniversitelerin ilgili bölümlerinden gelen öğrenciler ve tarih tutkunları katıldı.

Sempozyumun açılışında düzenleme kurulu adına söz alan Prof. Dr. Haluk Selvi, "Çoban Mustafa Paşa, aynı Akçakoca gibi, Karamürsel Alp gibi, bilge bir insandır. Biz Kocaeli'ni 4 yıl öncesine kadar sanayi şehri olarak biçimlendirirdik. Ama 4 yıldan sonra elimizde 10 bin sayfalık, 10 ciltlik doküman oluştu. O yüzden artık Bilge Şehir Kocaeli olarak adlandırıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği, bir şehrin tarihi üzerine 4 yıl arka arkaya sempozyum yapmak, bir şehir tarihi inşa etmek çok büyük bir iştir. Çok titiz bir davranışla bu sempozyuma gönderilen tebliğlerin içinden çok orijinal olanları tercih ettik. 3 gün boyunca bir tarih şöleni yaşayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Karaosmanoğlu'na bize verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Açılış konuşmalarında sempozyumun tarih açısından önemli olduğunu ifade eden GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgü ve KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü de Büyükşehir'e teşekkür ettiler. Ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, "Bize ufuk açan, tarihimizi aydınlatan bir sempozyum olacağını inanıyorum. Ülkeler ve şehirler tarihleriyle vardır. Dününü bilmeyen geleceğine ışık tutamaz. Dünü imar eden örnek insanları iyi tanımamız lazım. Tarihimizden çok önemli dersler çıkarmalıyız ve bugünümüze şekil vermeliyiz" açıklamasını yaptı.

Son olarak söz alan Kocaeli Valisi Güzeloğlu ise, "Bu sempozyuma katkı sunan herkesi tebrik ediyorum. Bu topraklardaki bir büyük medeniyetin birikimlerini geleceğe aktarmak sorumluluğumuzdur. Tarihi birikimlerimiz gelecek kuşaklara doğru aktarılmalı. Bu buluşmalar benden bize, yerelden evrensele ve bilgiden bilime giden yolu açacaktır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tarihe olan katkılarından dolayı Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden Prof. Dr. Azmi Özcan'a Kocaeli Tarihi Onur Ödülü verildi. Kocaeli fermanları ve minyatürlerinden oluşan kataloğu Prof. Dr. Özcan'a Başkan Karaosmanoğlu tarafından takdim edildi. Sempozyuma katkılarından ve katılımlarından dolayı Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün'e Osman Hamdi Bey'in yaptığı Gebze Çoban Mustafa Paşa Külliyesi tablosunun replikası hediye edildi. Hediye takdiminin ardından protokol üyeleri ve düzenleme kurulunda yer alan akademisyenler hatıra fotoğrafı çektirdi. "Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV"nun açılış oturumunda oturum başkanlığını Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Azmi Özcan üstlendi. Oturuma Prof. Dr. Feridun Emecen(İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Mehmet Öz(Hacettepe Üniversitesi) ve Prof. Dr. Suphi Saatçi(Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi) katıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından; Kocaeli tarihini ve kültürünü canlı tutmak, kurucu beyleri genç nesillere tanıtmak ve milli-manevi değerlere dayalı tarih şuuru oluşturmak ana teması ile gerçekleştirilen "Kocaeli Tarihi ve Araştırmaları Sempozyumları" bu yıl Çoban Mustafa Paşa'nın adına düzenleniyor. Gebze merkezli olarak gerçekleştirilecek sempozyuma bu yıl 5'i yabancı olmak üzere 289 bildiri başvurusu yapıldı ve 159 akademisyenin 125 tebliği kabul edildi. Sempozyuma 93 farklı üniversite ve kurumdan başvuru oldu. Çin, Macaristan, Mısır, Kırgızistan, İtalya ve Hollanda'dan 8 yabancı akademisyen de sempozyumda bildiri sunacak. Bu yıl sempozyuma 50 profesör, 16 doçent, 57 doktor ünvanlı akademisyen katılıyor.

Kocaeli'nin 5000 yıllık tarihini gün yüzüne çıkaran tarih sempozyumları, kentin geleceğine yön vermek açısından da büyük önem taşıyor. Bu yıl da sempozyumda çok yönlü ve derinlikli bir kültür ve medeniyet okumasının yapıldığı Kocaeli'nin tarihine tanıklık edilecek. Bu yıl sempozyumda "2. Abdülhamit Döneminde Redif Taburu, 19. Yüzyılın 2. Yarısında Bir Amerikan Misyonerinin Gözüyle İzmit, Gebze Çoban Mustafa Paşa Camii Müezzin Mahfilinin Osmanlı Sanatındaki yeri" gibi yine çok dikkat çekici konular yer alacak.

Kocaeli Tarihin Kalbi Bu Gebze’deki Sempozyumda Atıyor

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim