• BIST 94.499
  • Altın 243,819
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6059
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 21 °C

Kocaeli’nin Osmanlı İmparatorluğu Açısından Önemi Anlatıldı

Kocaeli’nin Osmanlı İmparatorluğu Açısından Önemi Anlatıldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu'nda Kocaeli'nin Osmanlı İmparatorluğu...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu'nda Kocaeli'nin Osmanlı İmparatorluğu açısından son derece önemli bir sancak olduğu ortaya çıktı.

Gazi Akçakoca Salon'da tarihçi Resül Narin tarafından yapılan "Osmanlı'dan Cumhuriyete Ağaç Denizi Kocaeli" konulu tebliğ büyük ilgi gördü. Narin, tebliğinde Osmanlı döneminde Kocaeli'nin "Ağaç Denizi" olarak adlandırıldığını kaydetti. Kocaeli'nin geçtiğimiz yüzyıllarda bugüne göre daha zengin ve değerli ormanlara sahip olduğunu ifade eden Resul Narin, bu durumun Kocaeli'ni ekonomik açıdan önemli kıldığını ve stratejik önemini de arttırdığını söyledi. Narin, bu çerçevede ormanların ticari açıdan değerlendirildiğini ve bu sayede önemli gelirler elde edildiğini belirtti. Resul Narin Osmanlı Devleti'nin Kocaeli ormanlarına özel önem verdiğine değinerek, devletin başkenti olan İstanbul halkının yakacak ihtiyacı ve devletin tophane ve tersane gibi kurumlarında genellikle Kocaeli ormanlarından kesilen kerestelerin kullanıldığını anlattı. Narin bu çerçevede Kocaeli'nden karşılanan ağaçların barut yapımında da kullanılması nedeniyle önem taşıdığını bildirdi. Tebliğde, Osmanlı gibi Cumhuriyet Döneminde de ağaç nedeniyle Kocaeli'ne ilginin sürdüğü kaydedildi. Narin, Cumhuriyet Dönemi'nin Kocaeli'ndeki en önemli yatırımlarından biri olan SEKA Kağıt Fabrikası'nın İzmit'e kurulması hammaddenin burada bolca olmasından kaynaklandığını söyledi.

Kocaeli’nin Osmanlı İmparatorluğu Açısından Önemi Anlatıldı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim