Kocaman Tavada Kurabiye Nasıl Yapılır? Dev Gibi Kurabiye Yapmanın Yolu

Kocaman Tavada Kurabiye Nasıl Yapılır? Dev Gibi Kurabiye Yapmanın Yolu

Dev gibi kurabiye yapmanın sırrını veriyoruz. Kalıp olarak tava kullanacağınız bu dev kurabiyeyi görenler çok kıskanacaklar. İşte dev kurabiye yapmanın sırrı! Büyük bir mutluluk getiren dev kurabiyeyi yapmak için tarifimize bakın!

Tavanızda yapabileceğiniz bu kurabiyenin en güzel özelliği dört kişiyi doyuracak kadar büyük olması! Dev gibi bir kurabiyeyi tavada krep yapar gibi yarım saat bile sürmeden pişirebilirsiniz. 

Devi gibi olan kurabiyeyi pişirerek Instagram'da paylaşarak CZN Burak'a bile meydan okuyabilirsiniz. Dört kişilik bir tarif olan kurabiyeyi sofraya bütün olarak getirip kırarak arkadaşlarınızla eğlenceli anlar da yaşayabilirsiniz. Yapması çok keyifli olan tarife gelin bir göz atalım.

Tavada Kocaman Kurabiye İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Tavamızda pişirecek olduğumuz kurabiye için iki adet yumurtaya ihtiyacımız var. Ayrıca iki buçuk su bardağı unu eleyerek kenarda bekletelim. Bir çay bardağı kadar damla çikolata harika bir lezzet katacaktır ancak isterseniz aynı oranlarda kuru yemişler de kullanabilirsiniz. Bir paket kadar vanilya ile beraber bir buçuk çay kaşığı oranında kabartma tozuna ihtiyacımız var. Oda sıcaklığında kullanacağımız tereyağı tamı tamına yüz yirmi gram olmalı. Toz şekeri ise bir süt bardağının dörtte üçü kadar kullanacağız. 

Tavada Kocaman Kurabiye Nasıl Yapılır? 

İlk adımda çırpma kabımıza tereyağını alalım ve mikser yardımı ile güzelce çırpalım. Tereyağının krema kıvamına germesi gerekiyor. Bu kıvama ulaştığında şekeri ekleyerek mikserle çırpma işlemini devam ettirelim. Aradan beş dakika geçince de yumurtaları da kıralım, vanilya ile kabartma tozunu da ekledikten sonra artık unun sırası  geliyor. Unu ağır ağır eklemeye özen gösterelim ve sonrasında hamuru artık elimizle yoğurmaya başlayalım.

Kulak memesi kıvamındaki hamura damla çikolataları ekleyelim. Hamuru sonrasında dinlenmesi için hava almayacak şekilde kapatarak buzdolabında bir saat bekletelim. Tavayı iyice tereyağı ile yağladıktan sora hamuru da tavaya elinizle bastırarak yerleştirin. Yüz yetmiş derecede pişmiş fırına tavayı yerleştirin ve pişirin. Pişmesi yaklaşık yirmi dakika alacaktır. Afiyet olsun.