Kocaoğlu’nun çekilmesi ne anlama geliyor?

Kocaoğlu’nun çekilmesi ne anlama geliyor?

İzmir'de Aziz Kocaoğlu’nun çekilmesi ne anlama geliyor?

Kulislerde olası aday tahminleri konuşulurken İzmir için bir kulis bilgisi de Habertürk yazarı Nagehan Alçı'dan geldi.

Alçı'nın kaleme aldığı yazı şöyle:

Aziz Kocaoğlu’nun çekilmesi ne anlama geliyor?

Bu sorunun çok net bir yanıtı var: Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti içi iktidarının zaferi anlamına geliyor. Kocaoğlu, Muharrem İnce-Kılıçdaroğlu çekişmesinde İnce’nin safında yer almış, kamuoyuna yansımayan kapalı toplantılar yapmış ve imza sürecinde mevcut parti yönetimini çok rahatsız eden bir çalışma içinde olmuştu.

Her ne kadar Kılıçdaroğlu’na yakın çevrede “İzmir’i iyi yönetemiyor, tabloyu o da gördü, zaten bu durumda aday olamazdı” dense de temel sebep İnce’ye yönelik faaliyet yürütmesinin yarattığı rahatsızlık gibi görünüyor.

“Onun yerine kim aday yapılacak” sorusunun henüz net bir karşılığı yok. Tuncay Özkan çok istekli ve İzmir’i yönetme hayalleriyle yanıp tutuşuyor. “İstanbul için Gürsel Tekin’in durumu ne ise İzmir için Tuncay Özkan’ın durumu da o” diye özetlenebilecek bir yaklaşım hakim yönetime. Yani aday yapılabilirler de, yapılmayabilirler de.

Fakat öte yandan özellikle İzmirli CHP’liler Tuncay Özkan’ın aday yapılmasını istemiyor. Özkan’ın mağduriyetine saygı duyduklarını ama hayatında hiç İzmir’de yaşamadığını ve İzmir’in ilçelerini bile tek seferde sayamayacak durumda olduğunu söylüyorlar. İzmir’i İzmir’de uzun süre yaşamış ve sokak sokak her sorununu bilen biri yönetsin istiyorlar.

Bu açıdan Gürsel Tekin ile Özkan’ı aynı kefeye koymak doğru değil bence. Tekin İstanbul’u sokak sokak bilen ve ömrünün büyük kısmını İstanbul’da geçirmiş bir insan. Özkan’a İzmir içinden gelen muhalefet sebebiyle İzmir için mevcut ilçe belediye başkanlarının içinden bir isim düşünülebileceği de söyleniyor. Bu kapsamda yönetim katında ismi en çok geçenlerden biri Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer.