Koltuktaki Tehlikeyi Öğrenenler Oturmaktan Korkuyor! Uzmanlardan Ardı Ardına Uyarı!

Koltuktaki Tehlikeyi Öğrenenler Oturmaktan Korkuyor! Uzmanlardan Ardı Ardına Uyarı!

Koltukta bekleyen büyük tehlikeyi öğrenenler oturmaya çekiniyor. Koltukta bakın nasıl bir tehlike bekliyor? Uzmanlar uyardı, oturmasanız daha iyi... Koltuklar ve pandemi arasındaki tuhaf ilişki herkesi ürpertti...

Salgın döneminde dışarıda gezmek, doğa yürüyüşü yapmak yerine evlerde koltukta vakit geçirmemiz, yaşamak için bir şart oldu. Peki koltuktaki tehlike ne? Hareketsiz yaşama karşı uzmanlar uyardı, koltuklardan uzak durun!

Hareketsiz hayat ilk olarak yüksek tansiyon olmak üzere, hem fiziksel hem de psikolojik problemlere gebe bir hayata neden oluyor. Normal şartlarda günde on bin adım atarak daha sağlıklı kalmaya çalışırken, şimdilerde, özellikle evden çalışanlar günde bin adım bile zor atıyorlar. Hareketsiz yaşam ise psikolojik problemler başta olmak üzere pek çok sorun ortaya çıkarmakta.

Covid-19'dan korunmak için uğraşırken...

Koronavirüsten korunacağım diye, salgın dönemini yaşayarak atlatmak adına sağlıksız bir hayat tarzı benimsemek de ölüme kadar götürebilir. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır’ın Milliyet'e yaptığı açıklamalara göre, hem genç hem de yaşlılarda koltuğa bağlı yaşam tarzı oldukça artış gösterdi ancak gidişat hiç iyi değil.

Psikolojik rahatsızlıklar kapıda...

Koltuğa bağlı yaşam tarzı, hareketsizliğin getirdiği fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik olarak da çok yıpratan bir sürece götürebilir. Doktor Küçükçakır’ın açıklamalarına göre ismi "oturma hastalığı" olan bu durum nedeniyle yediden yetmişe herkes etkileniyor. Hatta koronavirüse karşı bizler bağışıklığı güçlendirmeye çalışırken, koltuktan kalkmayan biri haline geldiğimizde ise bağışıklık sisteminde zayıflama meydana geliyor.

Fazla kilo ile beraber pek çok kronik rahatsızlık patlak veriyor

Bu nedenle evde en azından koltukta oturma süresine dikkat ederek hareketli bir yaşam tarzını benimsemek önem taşıyor. Salgın döneminde zaten sosyalleşememe nedeni ile pek çok insan psikolojik olarak kötü etkilendi. Özellikle çok fazla kişiye konuşlan depresyon teşhisi, yaşanan mutsuzluğun kanıtı. Bu nedenle hareketli yaşam tarzı, mutluluğun da anahtarı olabilir. Küçükçakır’ın belirttiğine göre bu dönemde kötü etkilenmemek için paketli gıdaları da tüketmemek gerekiyor. Sağlıksız yiyecekler oturma rahatsızlığına sahip olan kişiler için işleri daha da kötüleştiriyor.