Komposto Nasıl Yapılır? Elma, Erik ve Üzüm Hoşafı veya komposto Tarifi

Türk mutfağının sevilen yaz içekleri nasıl yapılır anlattık. Komposto veya hoşaf olarak bilinen su ile beraber kaynatılan meyvelerin aromasına tarçın ve karanfille yeni ve lezzetli aroma veriyoruz.

Komposto Nasıl Yapılır? Elma, Erik ve Üzüm Hoşafı veya komposto Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2021 10:38

Çeşit çeşit ve oldukça lezzetli komposto tarifleri. ‘Erik, elma ve üzüm kompostosu nasıl yapılır?’ sorusunun yanıtına bakalım.

Birçok kompostonun tarifi birbirine benzemektedir. Hatta evdeki bulunan herhangi bir meyve ile karışık komposto yapmanız mümkün. Sadece karışık kompostoda, hangi meyvelerin birbirine yakıştığınızı bilmelisiniz.

Aynı zamanda kompostonun hangi meyveden olursa olsun, şeker yerine pekmez veya bal da kullanabilirsiniz. Elma, erik ve üzüm hoşafı ya da kompostosu nasıl yapılır, hep beraber bakalım…

Karışık komposto Tarifi

Gerekli Malzemeler;

1 adet şeftali

1 kase vişne

1 kase çekirdeksin üzüm

2 adet kırmızı erik

2 adet armut

10 su bardağı kadar su

1 su bardağı kadar şeker

1 adet çubuk tarçın

1 adet karanfil

 

Yapılışı

Bütün meyveleri sirkeli su ile yıkayın ve küp şeklinde doğrayın. Derin bir tencerenin içerisine boşaltın, ilk olarak şekeri arından suyu ilave edin. Orta ateşe ayarlanmış ocağa koyun, içerisine çubuk tarçın ve karanfili de ekleyerek kaynamaya bırakın. Kaynadığında altını kısarak 5 dakika daha pişirin. Soğuduğu zaman şişelere doldurup buzdolabına koyun. Afiyet olsun.

Elma Komposto Tarifi

Malzemeler;

5 tane elma (2 tanesini yeşil kullanabilirsiniz.)

5 su bardağı kadar su

2 yemek kaşığı limon suyu

1 su bardağı kadar toz şeker

1 adet çubuk tarçın

1 adet karanfil

Nasıl Yapılır

Elmaları sirkeli su ile iyice yıkadıktan sonra küp şeklinde doğrayın. Derin bir tencere içerisine elmaları ve limon suyunu alarak iyice ovun. Üzerine önce şekeri ardından suyu ekleyin. Elmalar limon suyu ile ovulduğu için kararmayacaklar. Orta ateşe ayarlanmış ocağa tencerenizi koyun ve içerisine tarçın ile karanfili ekleyin ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kısarak 5 dakika daha pişirin. Soğuduğu zaman şişelere doldurarak buzdolabınıza koyun. Afiyetler olsun.

Erik Komposto Tarifi

Gereken malzemeler;

1 kg mürdüm eriği

1 su bardağı kadar toz şeker

1 adet karanfil

1 litre su

1 tane çubuk tarçın

Nasıl Yapılır

Erikleri yine sirkeli su ile yıkayın ve küp küp doğrayın. Derin bir tencereye erikleri koyarak üzerine önce şekeri ardından suyu ekleyin. Orta ateşe ayarlanmış ocağa koyun ve içerisine karanfille çubuk tarçını ekleyin. Kaynadıktan sonra altını kısın ve 5 dakika daha pişirin. Soğuyunca şişelere ekleyerek buzdolabınıza koyabilirsiniz. Afiyet olsun.

Üzüm Komposto Tarifi

Gereken Malzemeler;

2 su bardağı kadar üzüm

5 su bardağı su

1 adet karanfil

1 çay bardağı kadar toz şeker

Nasıl Yapılır

Üzümleri sirkeli su ile iyice yıkayın. Derin bir tencerenizin içerisine üzümleri alarak önce şekeri ardından suyunuzu koyun. Orta ateşte ayarlanmış ocağınıza tencerenizi koyun ve karanfili ilave edin kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kısın ve 5 dakika daha pişirin. Soğuduğunda şişelere ekleyerek buzdolabınıza koyun ve afiyetle tüketin.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz