Konserve Yiyecek Almadan Önce kapağına mutlaka bakın! Tehlike çok büyük..

Konserve Yiyecek Almadan Önce kapağına mutlaka bakın! Tehlike çok büyük..

Konserve yiyecekler hayatı kolaylaştırsa da satın almadan önce mutlaka kapağına dikkat etmek gerekiyor. Evde de konserve yapıyorsanız kapakları dikkate almalı. Sağlığı tehdit eden bu durum bakın neye yol açıyor...

Oksijenli ortamlarda üreyemeyen ve kapalı ortamlarda çoğalan “clostridium botulinum” bakterisine konservelerde rastlamak mümkün. Dikkatsiz bir şekilde satın alınan ya da yapılan konservelerde bulunabilen bu bakterinin en korkutucu yanı sindirim sistemi değil sinir sistemine saldırması.

Bilindiği üzere vücudun tüm hareketini sağlayan sistem aslında sinir sistemidir. Ve sinir sistemi çöktüğünde yaşam sürdürülemeyebilir. Bu bakteri bebeklerde ve yetişkinlerde kendini gösterebiliyor. Sinir kas kavşağında kasların kasılma hareketine neden olan moleküllerin salınımını önlüyor. Bu ise sonucunda felci getiriyor. Bebeklerde bu durum yavaş yavaş ağlamalarında zayıflık ve kabızlık gibi durumlarla kendini belli edebiliyor. Ancak bakteri vücutta çok fazla ürediğinde uykuda ani ölüme neden oluyor.

Solunum yetmezliği sonucunda ölüme götürüyor

Yetişkin kişilerde ise bu durum toksinin dışarıdan alınmasıyla oluşuyor. Konserve gibi bölgelerde büyüyen bu organizmalar tüketildiğinde 18 ila 36 saat sonrasında etkilerini gösteriyor. İlk adımda küçük kaslar ve çizgili kaslar etkileniyor. Yani yüz kaslarında hareket zorlaşıyor ve yutkunma kasları zayıflıyor. Çift görüşün yanında ses kısılıyor. Ayrıca kabızlık ve daha büyük kaslarda tutuluyor. Büyük bir güçsüzlük yaşanmasının ardından son olarak diyafram kası felç oluyor. Bu ise solunum yetmezliğinden kişiyi ölüme götürüyor. 

Marketten alınacaklara dikkat

Uzmanlar bu nedenle hem evde yapılan konservelerde hem de marketten alınanlara dikkat etmek gerektiğini belirtiyor. Konservelerin kapakları eğer şişmişse içerisinde büyük ihtimalle bakteriler üremiştir. Asla güvenerek tüketilmemesi gereken bu konservelerin yanında eper marketteki konserve kapağının açık olduğunu da görürseniz satın almayın. Hafif bile olsa açılmış konserve içerisinde bakteri üreyecektir.

Ev konservesinde nelere dikkat etmeli?

Evde yapılacak olan konservelerde ise bakterilerin tamamen öldürülmesi şart. Konservesi yapılacak olan besinlerin iyi bir şekilde dezenfekte edilmesinin yanında yeni kavanoz kapakları kullanmak gerekli. Kavanoz kapağında pas gibi bir oluşum olmamalı ve iyi bir şekilde dezenfekte edilmesi mühim. Düdüklü tencere ya da basınçlı bir ortamda konserveyi ısıtmak, kapakların da kullanılmadan kaynatılması gerekiyor. Ufak bir bombeleşme bile görülürse konserveye şüphe ile yaklaşın çünkü içerisinde organizma üremiş olacaktır. Ayrıca 80 derecede 10 dakikada etkisiz hale getirilebilir bu yüzden mutlaka konserve tüketmeden önce on dakika suda kaynatın.

Kaynak: Anadolu Ajans

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.