Konservelerdeki Felç Tehlikesi! Konserve Yaparken Bunlara Dikkat Edin Yoksa...

Konservelerdeki Felç Tehlikesi! Konserve Yaparken Bunlara Dikkat Edin Yoksa...

Dışarıdan satın almaktansa evde konserve yapmak çok daha sağlıklıdır ancak bu hususlara dikkat edilmediği takdirde yaptığınız konserve sizi zehirleyebilir. Hatta bazı vakalarda felç veya ölüm bile görülebilmekte. Bunları önlemek için ise...

Evde konserve yapmanın avantajları yanında maalesef dezavantajları da var. bilinçsizce yapılan konservelerde üreyen bakteriler zehirlenmeye, felce hatta ölüme bile sebep olabiliyor. uzmanlar ise konserve yaparken hijyenin dikkate alınması gerektiği hakkında uyarılarda bulundular.

Kapağını değiştirin

Konserve yaparken dikkat edilecek en önemli husus kullanılacak saklama kabıdır. Cam kavanozların tercih edilmesi gerektiğini herkes biliyor ancak hijyen önlemi bununla sınırlı kalmıyor. Özellikle konserve kapakları çok büyük önem taşıyor. Kavanoz kapaklarını, konserveyi yapmadan önce on beş ila yirmi dakika kaynatmak gerekiyor ki gıdanın içerisinde herhangi bir bakteri üremesi gerçekleşmesin. Bunun yanında kavanoz kapağının her sene mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Marketlerde artık kavanoz kapakları satılmakta. Bu kapakların ise paslanmaz özellikte olması önemli çünkü konserveyi kurarken pas göremeseniz de sonrasında sıvının etkisi ile kapak açınarak kendi kendine paslanabilir. Kontrol etmeden yenilmesi ise ağır sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Gıdaları da kaynatın

Gıdaların da aynı şekilde mutlaka kaynatılması gerekiyor. Sebzeler, meyveler ve özellikle etler konservelenmeden önce düdüklü tencerede yirmi dakika kaynatılmalıdır. Hatta önlem için açtığınız kavanozdaki konservelenmiş gıdayı da mutlaka pişirerek tüketin. 

Kapağı sıkıca kapatın

Konserveleme aşamasında da büyük bir hata yapılıyor. Sadece kavanoz kapağını kapatarak işin içinden çıkamazsınız. Kavanoz kapağını sıkıca kapatmak için iki kez kapanma yönünün tersine çevirerek yuvaya iyice oturtun. Ardından kuvvetle kapatarak ters çevirin. Bu şekilde bir süre beklettiğiniz kavanozun kapağı içe çökecektir. Eğer kavanozunuzda sonradan kapakta şişkinlik görüyorsanız içerisinde tehlikeli bakteri üremiş demektir. Bunları kesinlikle tüketmeyin.

En ufak bir şüpheniz varsa...

Konserve ürünler sandığımız gibi değillerdir. Bu sebeple kokuda bir farklılık, bir tarafta küf ya da benzeri bir durum görüyorsanız burayı atarak gerisini yemek mantıksız olacaktır. Bir arada havasız bir ortamda bulunan bu küf mutlaka tüm içeriğe nüfus edecektir. Bu nedenle tüketmeden çöpe atılmalıdır.

İlgili Haberler