Köpeğinize Yedirebileceğiniz Sağlıklı Atıştırmalıklar

Köpeğinize Yedirebileceğiniz Sağlıklı Atıştırmalıklar

Can dostunuza bu atıştırmalıklardan mutlaka yedirin. Köpeklerin sağlığını destekleyen bu sebzeler ve gıdalar, onlar için çok da leziz birer atıştırmalık olacaktır. Kendiniz yerken köpeğinize de mutlaka biraz verin!

İnternet üzerinde bazı köpeklerin seve seve brokoli yediğini görünce şaşırmış olabilirsiniz ancak gerçekten de bazı sebzeleri köpeklerin yemesi gerekiyor. Etçil oldukları için her türlü sebzeyi yemek zararlı olabilir ancak birkaçı onlar için çok iyi atıştırmalık olabilir. 

Sebze yiyebiliyorlar

İlk olarak brokoliden başlayalım. İçerisinde A vitamini, antioksidan ve karoten bulunduran brokoli köpeklerin sağlığını destekler ve bazı hastalıkları engelleyen fitokimyasallar barındırır. Ancak brokoliyi köpeklerinize yedirmeden önce tüm diğer sebzeler gibi miktarını öncelikle veterinerinize danışın. Çünkü fazlası gaza ve karın ağrılarına neden olacaktır ve her köpeğin boyutu ve bünyesi farklı olduğu için farklı miktarlarda tüketmeleri gerekebilir.

Brokoliyi biz nasıl sade yemiyorsak köpeğinize de aynı şekilde buharda haşlayarak yedirmeniz önemli. Çiğ brokoli çok zararlı olacaktır.

Sadece brokoli değil, havuç da köpekler için faydalıdır. Aynı brokoli için içerisinde A vitamini barındıran havuç, bir yandan da sert bir sebze olduğu için köpeğiniz tüketmekten çok hoşlanacaktır. Diş sorunlarını azaltmayı sağlayan bu sebze, dişlerin de temizlenmesine yardımcı olur. Ancak tek faydası bu değil, köpeğinizin göz sağlığını da koruyacak olan havuçta pek çok yararlı madde bulunur.

Somonu da pişirerek köpeğinize yedirebilirsiniz. Magnezyum, potasyum, çinko, A vitamini, B vitaminleri barındıran somon arada bir köpeklere pişmiş halde yedirildiğinde sağlıklarını destekler.

Muz ve kuru kayısı

Biraz da meyvelere bakalım. Muz içerisindeki potasyum ve yoğun lif, köpeklerin de bağırsak ve mide problemlerine çare olabilir. Ancak şeker içeriği nedeniyle yine veteriner gözetiminde vereceğiniz muz ile köpeğinizin kemiklerine de katkı sağlayabilirsiniz. 

Kurutulmuş kayısı içerisindeki lif, mineral ve vitaminler köpeklerin bağışıklık sistemlerini desteklemektedir. Kas ve kemik gelişimi için gerekli olan potasyumu barındıran kuru kayısı sayesinde köpekleriniz daha sağlıklı olacaklardır. Kuru kayısı köpeklerin gözlerine de yararlıdır ancak tıpkı insanlardaki gibi dişlerde çürümeye neden olabileceği için mutlaka sonrasında dişler temizlenmeli.