Köpeklerle ilgili bilim insanları şaşırtıcı bir araştırmaya imza attı insanlara yakın olma nedenleri buymuş

Köpeklerin insanlara ne kadar yakın canlılar oldukları bilinir. Özellikle hisleri ile ön plana çıkan köpekler hakkında Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma da bu gerçeği kanıtladı.

Köpeklerle ilgili bilim insanları şaşırtıcı bir araştırmaya imza attı insanlara yakın olma nedenleri buymuş
Yayınlanma Tarihi : 05 Haziran 2021 21:38

 ABD'de yapılan araştırma köpeklerin doğdukları andan itibaren insanları anladıklarını ortaya koydu.

İNSANLARA ÇOK BENZİYORLAR

NTV'nin aktardığı habere göre ABD'deki Arizona Üniversitesi'nde köpek yavruları ile ilgili çarpıcı bir araştırma yapıldı. 375 köpek yavrusunu inceleyen bilim insanları, bu canlıların henüz doğar doğmaz sosyal becerilerinin geliştiğini ortaya çıkardı. Üstelik bu beceriler insanlara çok benziyor.

Köpeklerin insanlara çok yakın olduğu bilinse de şimdiye kadar bu durum bilimsel verilerle desteklenmemişti. Bu araştırma da bu açıdan ilk olma özelliği taşıyor. Araştırmaya göre köpek yavruları henüz annelerinin karnındayken insanları anlıyor. Bunları da insanların jest ve mimiklerini takip ederek yapıyorlar. Çalışmanın başyazarı Dr. Emily Bray'den de araştırmaya ilişkin açıklama geldi. Bray, köpek yavrularının biyolojik olarak insanlarla etkileşime girdiğini ve buna yönelik kanıtlar bulduklarını ifade etti.

-002.jpg

YETENEKLERİ DOĞUŞTAN GELİYOR

Araştırmada önceden insanlarla çok az etkileşimde bulunan 8 haftalık 375 yavru köpek kullanıldı. Bu köpeklerin 23'ü golden, 98'i labradori ve 254'ü ise labrador - golden meleziydi.  Köpeklerin sosyal iletişim becerileri ölçüldükten sonra tasarlarnmış görevleri nasıl yerine getirdikleri incelendi.

Testlerin sonuçları ise çarpıcıydı. Önce Köpek yavrularının  burnuyla cisimleri takip etmesini engellemek için ortamdaki koku maskelendi. Buna rağmen köpekler tek bir işaretle iki bardaktan birinin altındaki cismi buldu. Bu sonuç araştırmacıları şaşırttı.

Test bununla sınırlı değildi. Bir başka deneyde, yavru bir köpeğin insanlarla kurduğu göz teması gözlendi. Bu testin de başarıya ulaşması ile köpeklerin sosyal iletişimde doğuştan yetenekli oldukları kanıtlandı.

İNSANLARLA İLETİŞİM KURMAYA MEYİLLİLER

Araştırmadan elde edilen bulgular köpeklerin insanlarla iletişime hazır olduğunu gözler önüne seren cinsten. Zira araştırmayı yapan bir yetkili de bunu doğruladı. O yetkiliye göre çıkan sonuç evcilleştirme tarihi açısından bir dönüm noktası olabilir. Zira insan kurt popülasyonları arasında tercihini kendi türüyle iletişim kurmaya meyilli hayvanlardan yana kullanmış olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.